UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

13 Şubat 2017 Pazartesi günü kutlanacak olan UNESCO Radyo Günü’nün temasının “Radyo Sensin!” olarak ilan edilmiştir.

13.2.2017

2017 yılının radyonun da olumlu ve yapıcı tartışmalara katkı vereceğini gözlemleyerek, birbirimizle nasıl iletişim kurduğumuzun incelenmesi açısından önemli bir yıldır.

Anılan temanın temelinde, sağlıklı bir radyo sektöründe seyircilerin görüşlerinin ve çeşitliliklerinin temsil edilmesi gerektiği fikri yatmaktadır. Dinleyiciler radyo istasyonlarının strateji ve politikalarının merkezindekiler katkı sağlayıcılar olmalıdır ve bu doğrultuda, insanların her seviyede yer alabileceği mekanizmalar geliştirilmelidir.

2017 Dünya Radyo Günü’nün önemli mesajları şunlardır:

1. Radyo hayatımızı şekillendirir – radyo hala en dinamik, duyarlı ve dirençli medya araçlarından biridir. İfade özgürlüğünün ve gazetecilerin güvenliğinin teşvik edildiği durumlarda radyonun faaliyet gösterebilmesi harikuladedir.

2. Radyo bizleri bilgilendirir ve dönüştürür; bunu da bilgi paylaşma, eğlendirme ve dinleyici katılımını sağlama ile gerçekleştirir. Kaliteli editöryal çalışmalara öncülük eden dinleyici kulüpleri, kamu editörleri ve politikalarının olması, her sesin duyulabilmesini sağlamaktadır.

3. Radyo toplumların bir araya gelmesi için eşsiz şekilde konumlanmıştır ve değişim için olumlu diyalogu teşvik etmektedir. Sosyal medyanın ve dinleyicilerin farklı düşünce gruplarına bölünmesinin aynı düşünceye sahip “medya balonları” oluşturabileceği durumlarda dahi, radyo hepimizi bir araya getirmektedir.

4. Radyo Sensin! Radyo sahibi olmak asla yalnız değilsin demektir. Radyo her zaman yanınızda olacaktır.

Dünya Radyo Günü kapsamında yapılması beklenenler sırasıyla aşağıdaki gibidir:

1. Bizimle Kutlayın

Radyo istasyonlarının özel bir yayın planlamalarını, halka açık bir gün veya bir kamu etkinliği ya da diğer istasyonlarla bir araya gelerek Dünya Radyo Günü konseri veya tartışma forumu yapmaları beklenmektedir. Sivil toplum kuruluşları ve diğer ilgili kurumlar da Dünya Radyo Günü’nü kutlamak için etkinlik düzenleyebilirler. Bütün etkinlikler/yayınlar (www.worldradioday.org) adresinde paylaşılacaktır.

2. Radyo Günü’nü Paylaşın

İlgili ağlarla ve paydaşlarla radyonun önemini ve 2017 Dünya Radyo Günü’nü nasıl kutlayabileceklerini paylaşabilirsiniz. Radyo Günü mesajını iletebilir ve sisteme kaydolmak için ilgili internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

3. Dinleyicilerinizi dinleyin

Medya kurumları ve düzenleyicileri özellikle hedeflenerek, dinleyicilerine danışıp danışmadıklarını anlayabilmek için bir radyo “sağlık kontrolü” yapmaları teşvik edilmektedir. İlerleyen dönemde konuya dair daha fazla bilgi paylaşılacaktır. Güncel gelişmeler ile ilgili olarak 2017 Dünya Radyo Gününün resmi sitesine kaydolabilirsiniz (www.worldradioday.org).