UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO Sultan Qaboos Çevre Koruma Ödülü

12.3.2019

 

            UNESCO Sultan Qaboos Çevre Koruma Ödülü’nün amacı, çevre idaresi veya korunması alanında, UNESCO’nun uygulamaları, hedefleri ve stratejilerine uygun bir şekilde; sürdürülebilir turizm çalışmaları dâhil olmak üzere, çevresel ve doğal kaynak araştırmaları, çevre eğitim ve öğretimi, bilgi materyalleri ve etkinlikler hazırlanmasıyla çevresel farkındalık oluşturmak gibi faaliyetler aracılığıyla Biyosfer Rezervleri, Doğal Dünya Mirası Alanları ve UNESCO Küresel Jeoparkları gibi korunmakta olan alanları geliştirmek ve yönetmek hedefi dâhilinde görev alan bireylerin, grupların, kurumların veya organizasyonların göstermiş oldukları üstün çabayı tanınır kılmaktır.

            Ödül adaylıkları yalnızca UNESCO üye devletleri ve UNESCO’ya danışman niteliğinde görev alan uluslararası organizasyonlar veya sivil toplum örgütleri tarafından sunulabilir. Konuyla ilgilenen diğer sivil toplum örgütleri, araştırma kurumları, üniversiteler ve bireysel araştırmacılar UNESCO’ya doğrudan adaylık sunamazlar. Bu bağlamda, söz konusu gruba dâhil olan ilgililerin, adaylıklarını ülkelerinde bulunan UNESCO Millî Komisyonuna sunmaları gerekmektedir. UNESCO Millî Komisyonları, kendilerine sunulan adaylıkları değerlendirmeye alarak, resmi aday olarak sunacakları projeyi seçeceklerdir.

            15. kez verilecek olan UNESCO Sultan Qaboos Çevre Koruma Ödülü, 20-23 Kasım 2019 tarihleri arasında Budapeşte’de gerçekleştirilecek olan Dünya Bilim Forumu çerçevesinde düzenlenecek törenle sahiplerine sunulacaktır. Adaylıklar İngilizce veya Fransızca dillerinde hazırlanmalıdır. 2019 UNESCO Sultan Qaboos Çevre Koruma Ödülü için son başvuru tarihi 15 Temmuz 2019’dur.

 

İngilizce Başvuru Formu için Tıklayınız.


Fransızca Başvuru Formu için Tıklayınız.


Ödül Statüsü hakkında bilgi için Tıklayınız.


 

Ödül hakkında daha detaylı bilgi için Tıklayınız.