UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO Genel Direktörü Audrey AZOULAY’in Dünya Frankofoni Günü Mesajı

20.3.2019

‘Fransızca, lütfen!’

Dünya Frankofoni Günü, her yıl, Fransız dilinin güzelliğini ve barışın sağlanmasına yapmış olduğu katkıları kutlamamıza imkân sağlamaktadır.

Diğer diller ile benzer şekilde, Fransızca güçlü bir aidiyet duygusu meydana getiren sembolik bir evren oluşturur. Fakat Fransızcanın tarihsel süreçte yayılma şekli, dünyanın farklı bölgelerinde birbirinden bağımsız bir uluslararası dil alanı ortaya çıkmasını sağlamıştır. Her ulusal Frankofon kültürü, Fransızcayı kendine özgü kılmış, yerli edebiyatı ve kültürü ile yeniden şekil vermiş, çeşitlilik katarak ortak kimliği oluşturmuştur.

Frankofoni adı altında somutlaştırılan ve kutlanan bu kimlik, dünyada 300 milyon Frankofondan oluşmaktadır. Fransızca, konuşulduğu tüm topluluklara evrensel değerlere dayanan farklı dünya görüşleriyle kültürel çeşitlilik sağlayan bir araçtır. Bu, Léopold Sédar Senghor’un Éthiopiques’i Fransızca neden yazdığını açıklarken hatırlattığı konudur.

Bu evrensellik içinde özel olma ruhunu korumak ve sonraki nesillere aktarmak, dünya üzerinde yaşayan Frankofonlara bağlıdır. UNESCO ve Uluslararası Frankofoni Örgütü (IOF), gelecek nesiller için, eğitim, medya, turizm ve teknoloji yoluyla bu mirasın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için birlikte çalışmaktan memnuniyet duymaktadır.

 

*Bu metin  https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000366943_eng/PDF/366943eng.pdf.multi adresinden alınarak Türkçeleştirilmiştir.