UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO Genel Direktörü Audrey AZOULAY’in Kalkınma ve Barış için Uluslararası Spor Günü Mesajı

6.4.2019

Kore Yarımadası’nda bulunan iki ülkenin Olimpiyat milli takımlarının Pyeongchang'daki Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış töreninde birlikte yürümeleri spor yoluyla sağlanan uzlaşmanın sembolik bir işareti olmuştur.

Bu olaydan birkaç ay sonra, hem Kuzey Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti hem de Kore Cumhuriyeti, UNESCO’nun arabuluculuğu vesilesiyle, geleneksel Kore güreşi olan Ssireum’u dünya genelinde pek çok geleneksel spor ve oyunu kabul eden İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsilî Listesine kaydettirmeye karar vermiştir. Bu yaşanan gelişmeler sporun diyalog ortamı oluşturarak insanları birleştirmesine ve barışa giden yolları sağlamlaştırmasına güçlü birer örnek teşkil etmektedir.

Yaş, cinsiyet veya etnik kökene bakılmaksızın, sportif faaliyetlerinden herkes faydalanmaktadır ve spor erişim bakımından rakipsizdir. Daha da önemlisi, spor, dili ve kültürü aşan evrensel değerleri özellikle toplumsal birlikteliği teşvik etmektedir. Tarih, sportif faaliyetlerin genişletilmesinin, kadınlara, etnik azınlıklara ve engelli bireylere karşı önyargıların yok edilerek toplumun bütünleşmesine yardımcı olduğunu gösteren örnek hikâyelerle doludur.

İşte bu, sporun önemidir. Geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, sporu yalnızca barışın inşasında ve güçlendirilmesinde bulunan rolü için değil, aynı zamanda günlük yaşamımızda refah için sürdürülebilir kalkınmanın önemli bir faktörü olduğunu kabul etmiştir.

Bu refahı – ve ayrıca takım ruhunu, disiplini, eşitlik olgusunu, adil oyun ve saygı değerlerini - genişletmek için UNESCO, Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFA) ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) futbolu yaygınlaştırma ve okul müfredatlarına sporun eklenmesi noktasında öğretmenlere destek olarak çocukların spor faaliyetlerine erişiminin artırılması hedefiyle birlikte hareket etmektedirler.

UNESCO Spor Şampiyonu ve Brezilyalı futbolcu Edson Arantes, Nascimento - "Pelé" - bir konuşmasında “sporun gençler için çok ilham verici bir şey” olduğunu belirtmiştir. Bu eşsiz ilham kaynağı, UNESCO’nun dünya üzerinde gençlerin oluşturduğu topluluklarda yer almaya ve spor yoluyla olumlu dönüşümlere katkıda bulunmaya derinden bağlılık içinde olmasının nedenidir.

Kalkınma ve Barış için Uluslararası Spor Günü, her yaştan ve farklı geçmiş deneyimlere sahip insanları, yalnızca daha iyi zihinsel ve fiziksel gelişim için değil, aynı zamanda saygı ve diyalog temelinde kalıcı barışı pekiştirmek için spor faaliyetlerine katılmaya teşvik etmektedir.

 

*Bu metin  https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000367519?posInSet=1&queryId=N-a292e4f9-8947-4c3e-a229-5bd2a878e23c adresinden alınarak Türkçeleştirilmiştir.