UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay’ın Uluslararası Caz Günü Üzerine Mesajı

3.5.2020

Tenor saksofon sanatçısını Johnny Griffin, “Caz, koşullara rağmen iyi hissetmeyi seçen insanlar tarafından insanlar için yapılır” demiştir. Bu yıl Uluslararası Caz Gününün özel koşullarında, dünyanın COVID-19 salgınıyla mücadele ettiği günlerde , müzik insanları bir araya getirmekte ve umutları canlı tutmaya yardımcı olmaktadır.

Karantina günlerinde dünyanın dört bir yanındaki evlerde caz dinlenmektedir. Caz standartları yeniden revize edilmekte, internet platformları aracılığıyla özel oturumlar düzenlenmekte ve Caz sanatçıları içerisinde büyük isimler düzenlemelerini çevrimiçi olarak sunmaktadırlar. Eğer caz birçoğumuz için bu sıkıntılı dönemde iyi bir arkadaş olduğunu kanıtlıyorsa, bu muhtemelen şu andan en iyi şekilde yararlanmamızı sağladığı içindir.

Sosyal masefe önlemleriyle özellikle zorlaşmış olan yakınlaşmaya caz vesilesiyle çare bulmaktayız, çünkü caz müziği, caz müzisyenleri ve dinleyicileri arasında sürekli devam eden bir diyalogdur. Çok yönlü etkileşimlerle kazanılan ve farklı kıtalardan gelen müzik geleneklerini bir araya getiren bu diyalog, bu sayede tüm kültürlerde yankılanmakta ve bizi birbirimize yakınlaştırmaktadır.

Caz aracılığıyla, doğaçlamanın erdemlerine yeniden dikkat çekmek istemekteyiz. Çünkü bildiğimizi düşündüğümüz şeyi farklı bir şekilde yeniden yorumlamakoşullara rağmen hala yaratma özgürlüğümüz olduğunu teyit etmektedir.

Bu nedenle, bu gün UNESCO'nun, evde kalmak zorunda olan ve yapamayanlara her gün eşlik eden caz’ın gücünü kutlaması için bir fırsat olmaktadır.

Bu gün aynı zamanda, 24 Mart 2020 tarihinde COVID-19'un nedeniyle hayatını kaybeden ve 2004'ten bu yana UNESCO Barış Sanatçısı olan büyük saksafon ustadı Manu Dibango'ya saygılarımızı sunma fırsatı vermektedir. UNESCO, cazın bir umut, kültürler ve barış arasındaki diyalog aracı olduğunu gösteren bu sanatçıyı selamlamaktadır.

Manu Dibango müziğin insanları ve kültürleri bir araya getirme gücüne derinden inanıyordu, bu nedenle, Mart 1991'deki UNESCO’nun Courier makalesinde müzik için “bir insan ile bir diğeri arasındaki en spontane, doğal iletişim biçimidir” demiştir.

Müziğin - ve aslında tüm sanatların – hayatlarımızdaki önemini hatırlattığımız bir zamanlarda, şimdi ihtiyacımız olan şeylerden biri caz büyüsüdür. Bu, özellikle kölelik ve baskı dönemlerine eşlik eden caz, nihayetinde kültürlerin harmanlanması için bir sembol haline gelmiştir.

Bu yıl yaşamakta olduğumuz salgın krizi gerçekleşmesi planlanan konser ve festivallerin iptaline neden olmuştur. Bu mesaj aracılığıyla UNESCO, faaliyetleri kesintiye uğrayan sanatçılara, caz kulüplerine ve konser salonlarına ve bu yıl Uluslararası Caz Günü'ne ev sahipliği yapacak olan Cape Town şehrine desteğini yeniden teyit etmek istemektedir. Bu iptallerden dolayı üzüldük, ancak caz severlerin ve müzisyenlerin bu sosyal izolasyon dönemlerinde gösterdikleri yaratıcılık bizelere umut vermektedir.

Caz müziğin yankılanmasının devamı ve bizim yanımızda var olmasını sağlamak için, UNESCO, Herbie Hancock Caz Enstitüsü ile birlikte, türün büyük isimlerinin katılımıyla caz derslerinin ve performanslarının yayılmasını sağlayacaktır. Hepinizi çevrimiçi olarak bize katılmaya davet etmekteyiz, böylece caz müzik bizi şimdi ve daima harekete geçirmeye devam edecektir.

Aslında, piyanist ve UNESCO İyi Niyet Elçisi Herbie Hancock bizi “dans etmeye, yenilik yapmaya ve birbirlerimizi kalbimizde tutmaya çağırıyor. Müzik, ayrı olsak bile bizi bir araya getiriyor ”.


*Bu metin https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000373315_eng/PDF/373315eng.pdf.multi adresinden alınarak Türkçeleştirilmiştir.