UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO, Sanatçıları Desteklemek ve Herkesin Kültüre Erişimini Sağlamak İçin Küresel Bir Hareket Başlattı: ResiliArt

16.5.2020

Kriz zamanlarında sanata her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Balkonlardan birlikte şarkı söyleyen insanlar, bize kültür ve yaratıcılığın bir arada durma gücü verdiğini gösterdi. En sevdiğimiz filmler, şarkılar, resimlerimiz ve heykellerimiz bize rahatlık, güç, kaçış ve cesaret veriyor. Sanat bizi iyileştirir.

Bu nedenle UNESCO, tüm sanatçıları ve yaratıcıları ResiliArt hareketine katılmaya çağırıyor.

Toplumumuzdaki sanatçıların, kültür uzmanlarının ve kurumların oynadığı önemli role bir göz atalım. Zorlu günlerden geçmemize yardımcı olan yeteneklere odaklanalım. Sanatçıların bu krizi aşmalarına yardımcı olacak mekanizmalar geliştirelim. Dünyaya yaratıcılığınızın durdurulamaz olduğunu gösterelim.

UNESCO, ResiliArt hareketini aşağıdaki amaçlar doğrultusunda başlatır:

  • COVID-19'un kültür sektörü üzerindeki etkileri ve kültür aktarıcılarının geçim kaynakları hakkında farkındalık yaratmak,

  • Dünya çapında sanatçılara görünürlük kazandırmak ve mevcut boşlukları ve ihtiyaçları ele almak için seslerinin duyulmasını sağlamak,

  • Sanatçıları güçlendirmeyi amaçlayan politika ve finansal mekanizmaların geliştirilmesi sürecinde Üye Devletlerin karar alma süreçlerine katkıda bulunmak.

İlk ResiliArt Tartışması, 15 Nisan 2020 Dünya Sanat Günü'nde Uluslararası Yazarlar ve Besteciler Toplulukları Konfederasyonu (CISAC) ile UNESCO tarafından başlatıldı. Bu tartışma, “ Ibermuseums Panels: Müzeler, Kültür ve Miras ” adlı üç web seminerinden birincisidir. İkinci tartışma 18 Haziran'da (Şili'de 10:00 ve Fransa'da 16:00), “Kriz Zamanında Müzeler ve Ziyaretçileri - Yayılma, İletişim, Erişilebilirlik, Katılım ve Eşitlik” başlıklı toplantıda yapılacak. 16 Temmuz'da (Şili'de 10:00 ve Fransa'da 16:00) gerçekleşmesi planlanan son tartışma, “Müzeler ve Bölge – Salgın Zamanlarında Toplumsal Rolün Yeniden Anlaşılması” temalarıyla planlanmaktadır.

Bu metin, https://en.unesco.org/news/first-resiliart-debate-dedicated-museums  , https://en.unesco.org/news/resiliart-artists-and-creativity-beyond-crisis adreslerinden yararlanılarak oluşturulmuştur.