UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

Dünya Göçmen Kuş Günü

17.5.2020

9 Mayıs 2020 tarihinde dünyanın dört bir yanında insanlar, göçmen kuşlara ve onları korumak için uluslararası iş birliğine duyulan ihtiyaca karşı farkındalığı artırmayı hedefleyen küresel bir kampanya olan Dünya Göçmen Kuş Gününü kutlayacaktır.

 

İçinde bulunduğumuz bu yılda, COVID-19 salgını nedeniyle birçoğumuzun evlerde kalması gerekmektedir. Ancak, göçmen kuşların hayatta kalması ve refahı için gerekli doğal döngüleri destekleyen ekosistemlerin bütünlüğünü korumanın önemini vurgulamak için seçilen Dünya Göçmen Kuş Günü'nün “Kuşlar Dünyamızı Birleştirir” temasını kutlamak için dürbünlerimizi kullanabiliriz. Bu tema, göçmen kuşların ortak doğal mirasımızın bir parçası olduğunu ve üreme, beslenme, dinlenme ve kışı geçirme adına göç rotaları boyunca bir bölgesel ağa bağlı olduklarını da vurgulamaktadır.

 

Sarı Deniz - Çin Bohai Körfezi kıyılarındaki Göçmen Kuş Cennetleri (I. Aşama) gibi Dünya Mirası alanları, kuşların kelimenin tam anlamıyla dünyamızı birbirine bağladığını göstermektedir; Sarı Deniz/Bohai Körfezi'nin gelgit bölgeleri, Doğu Asya-Avustralasya ana yolunu kullanan birçok göçmen kuş türünün toplanması için küresel öneme sahiptir. İspanya'daki Doñana Milli Parkı, tehdit altındaki beş kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır ve her yıl 500.000'den fazla su kuşunun kışı geçirme alanıdır.

 

Bu kuşların tümü iklim değişikliğinin etkilerine karşı savunmasızdır. Küresel ısınma, dalıcı kuşların üreme alanlarını ve hatta yeme alışkanlıklarını bile etkilemektedir. Dünyanın en büyük kesintisiz gelgit bölgesi kum ve çamurluklar sistemi olan Wadden Denizi'ndeki (Almanya/Danimarka/Hollanda) kuşlar için önemli bir besin kaynağı olan kabuklu deniz ürünleri, ısı dalgaları sırasında toplu olarak ölebilir. Biz bu sorunları takip ediyor ve onları iyileştirmek için neler yapılabileceğine bakıyoruz.

 

Ayrıca iyi haberler de var - bu yılın başlarında, 2020 uluslararası su kuşu sayımı sırasında, Banc d'Arguin Ulusal Parkı (Moritanya) şaşırtıcı bir şekilde 1,7 milyon su kuşu ile tüm rekorları kırdı.

 

UNESCO olarak,  üye ülkelerin ve doğal Dünya Mirası alanlarının iklime karşı dayanıksızlığı değerlendirmelerine ve iklim uyarlama girişimlerini planlamalarına destek olmak için çok çalışıyoruz. Kuşlar daha sağlıklı olurlarsa ve insan faaliyetlerinin etkileriyle daha az karşılaşırlarsa, değişen koşullarla da daha iyi başa çıkabilirler. Dünyamızın doğasını ne kadar korursak, o kadar fayda görürüz.

Göçmen Kuş Günü hakkında daha fazla bilgi edinmek için: https://www.worldmigratorybirdday.org/