UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

BENİM COVID HİKAYEM #YOUTHOFUNESCO

6.6.2020

Merhaba,

Eğer şimdi bu sayfaya rastladıysan Benim COVID-19 hikayem #YouthofUNESCO kampanyası ilgini çekmiş demektir.

Peki bu kampanya ne ile ilgili? SENİNLE ilgili!

Haydi dünya SENİN bu COVID-19 pandemisi tecrübelerinden haberdar olsun. Birkaç haftadır, belki de birkaç aydır bu zorlu zamanlarla yüzleşmek için topluluğuna yardımcı olarak, yenilikçi öğrenme yolları bularak, pozitif kalmaya çalışarak, akrabalarını ve sevdiklerini ihmal etmeyerek ve çok daha fazlasını yaparak harekete geçiyor ve birçok yaratıcı fikir geliştiriyorsun.

Bu, hikayelerinizi paylaşmanız ve hepimize ilham olmanız için sizlere yapılan açık bir çağrıdır:

  • Yazmayı sevenler, hikayenizi kısa bir metin halinde paylaşın. Tanıklığınızı bu adrese girebilirsiniz.
  • Multimedya sevenler, hikayenizi kısa bir video olarak paylaşın. Bu basit bir işlemdir, sizler için taslaklar hazırladık. Yapmanız gereken yalnızca giriş yapmak, kaydetmek ve göndermek. Başlamak için buraya tıklayın.

Gençler ön cephede

Bu hikâye anlatıcılığı girişimi UNESCO’nun COVID-19 pandemisine verdiği cevabın bir parçasıdır. Gençlere odaklanmayı - nasıl hissettiklerine, nasıl davrandıklarına, bu zorlu zamanlarda nasıl geliştiklerine dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. Bazı medyalar gençler ile ilgili olumsuz hareketler raporlamışlar ve hatta gençleri COVID-19 yanıtları sebebiyle damgalamışlardır. “Gençler izolasyona saygı göstermiyor”, “Gençler virüsü yaymayı umursamıyor” bu tip bazı manşetlerin örnekleridir.

Ancak, gençler küresel sorunlara - ayrımcılığa karşı savaş, iklim değişikliği, cinsiyet eşitliği ve diğer birçok konu gibi - çözüm bulma konusunda kilit aktör olduklarını her geçen gün kanıtlamaktadır. Bugün, bu benzersiz sağlık krizi döneminde, sizler bir kez daha ön cephedesiniz. Dayanışmanın yeni formlarını icat etme konusunda giderek daha fazla öncü olarak görünüyorsunuz.

Paylaşmak önemsemektir

Paylaşmak önemsemek olduğu için sizleri, hikayenizi sosyal medya kanallarımız (UNESCO’nun Twitter Facebook ve Instagram hesapları ile UNESCOYouth Facebook sayfası), internet sitemiz (UNESCO’nun internet sitesi), Bölge Ofislerimiz ve dünya çapındaki ağlarımız aracılığıyla paylaşarak sesinizi daha da çoğaltmaya davet ediyoruz.

Hepsi bu değil – yazılı ya da video tanıklıklarınız COVID-19 krizinden doğan kilit konular (örn. eşitsizlik ve ayrımcılık) çerçevesinde gençler ile ilgili bilgi ve verileri, gençler tarafından ve gençler ile birlikte toplayacak ve sağlamlaştıracak olan “Araştırmacı olarak gençler -COVID-19” projesine katkıda bulunacaktır. Bu proje aynı zamanda krizin genç insanlar (özellikle kriz sebebiyle okula gidemeyen ve işsiz kalan genç kadınlar) üzerindeki etkilerini ve onların dayanıklılığı nasıl etkilediklerini ya da tetiklediklerini araştıracaktır. UNESCO Kürsüleri iş birliği ile geliştirilen bu proje verilerin toplanması ve analizi amacıyla gençlerin beceri geliştirme ve sanal mobilizasyonu için bir temel sağlayacaktır.

Bu metin https://en.unesco.org/youth/my-covid19-story adresinde yayınlanan metinden faydalanılarak Türkçeleştirilmiştir.