UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

Gençliğin anlamlı katılımı üzerine genç eğitmenlere çağrı

5.8.2020

Gençliğin katılımı konusunda tutkusu olan genç bir eğitmen misiniz?

UNESCO, BM ve UNESCO çalışanlarını, işlerinin her alanında gençlik ile anlamlı bir şekilde etkileşmeleri için eğitmek amacıyla tek günlük bir eğitim ürünü tasarlamıştır ve bunu gençlik odaklı konularda çalışan ulusal politika yapıcılara ve sivil toplum kuruluşlarına uyarlamayı planlamaktadır.

Şimdi, UNESCO, gençlik katılımı konusunda tutkusu olan ve söz konusu eğitimi kendi ülke ve bölgelerine ulaştırabilecek bir genç eğitmenler havuzu oluşturmayı planlamaktadır.

Seçilen gençlik eğitmenleri için neler mevcut?

Adım 1- Çevrim içi eğitmeni-eğit programı

Gençlik eğitmenleri Ağustos 2020 tarihinden Eylül 2020 tarihine kadar eğitmeni-eğit programına katılacaklardır. Eğitmeni-eğit programı çevrim içi olarak gerçekleştirilecektir ve üç çevrim içi gelişim oturumundan oluşacaktır. Her oturum 2.5 saat uzunluğunda olacak ve şunları içerecektir:

 1. Oturum: Öğrenme tasarımı – öğrenme macerası nasıl tasarlanır
 2. Oturum: Gençliğin anlamlı katlımı – eğitim içeriğine giriş
 3. Oturum: Eğitimin iletilmesi ve kolaylaştırma- beceriler ve araçlar
  1. gençlik eğitmenleri, UNESCO çalışanları için, gözlem yapılması ve eğitimin pratiğe birlikte taşınması amacıyla düzenlenen bir çevrim içi eğitime katılma fırsatına erişeceklerdir.

*Bu bir profesyonel gelişim fırsatıdır.

Adım 2 – Gençlik eğitmenleri havuzuna katılın

Eğitmeni-eğit programını tamamladıktan sonra, gençlik eğitmenleri bir listeye dâhil edilecekler ve kendi bölgelerinde veya ülkelerinde bu eğitimi verme fırsatları oluştuğunda kendileriyle iletişime geçilecektir.

*Gençlik eğitmenleri, bütçenin elverdiği ölçüde, kendi ülkelerinde veya bölgelerinde eğitim verirlerken ücretli danışman olarak sözleşmeli bir şekilde çalışacaklardır.

Genç eğitmenler hakkında

UNESCO çeşitli bölgelerden 10-15 genç eğitmen aramaktadır. Gençliğin anlamlı katılımı üzerine UNESCO genç eğitmeni olmak için aşağıdakiler gerekmektedir:

 • 18 – 24 yaş arasında olmak.
 • Eğitmen olarak bir miktar tecrübeye sahip olmak. Bu, diğer kuruluşlar veya gençlik grupları için atölye çalışmaları yürütmeyi veya eğitim programları vermeyi içerebilir.
 • Çevrim içi eğitim verme konusunda tecrübe sahibi olmak.
 • Açık ve kendinden emin bir iletişimci olmak.
 • Gençliğin katılımı konusunda tutkulu olmak ve bir sosyal değişim projesi veya girişiminde, ya gençlik ile etkileşmiş olma ya da genç olarak sizinle etkileşilmiş olunması üzerine deneyim sahibi olmak.
 • İyi derecede İngilizce bilmek. (eğitim programı İngilizce olarak verilecektir)
 • Ağustos 2020 – Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek olan eğitmeni-eğit programına katılabilecek durumda olmak.

Nasıl başvurulur?

Bu fırsata başvurmak için, CV’nizi ve motivasyon mektubunuzu UNESCO Gençlik Programının youth@unesco.org adresine, konusuna “Call for young trainers on meaningful youth engagement, UNESCO Youth Programme” yazarak, 9 Ağustos 2020 gece yarısına (CET) kadar iletin.