UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO Genel Direktörü Audrey AZOULAY’in Uluslararası Caz Günü Mesajı

30.4.2019

Bu yıl sekizincisi kutlanmakta olan Uluslararası Caz Günü vesilesiyle, cazın Afrika kökenli Amerikalılar ve dünya genelinde pek çok insanın kendi aralarında kimlik duygusu yaratmadaki kritik rolünden bahseden, büyük Dr. Martin Luther King Jr'ın ilham verici sözlerini hatırlayalım. 1964'te Berlin Caz Festivali'nde “Caz hayat için konuşur” demiştir. “Yaşamın kendisi hiçbir düzen ve anlam sunmadığında, müzisyen enstrümanından akan seslerden bir düzen ve anlam yaratır.”

Caz, zorluklardan doğan bir güzelliğin gelişimi, doğaçlamanın ve birlikteliğin oluşturduğu müziktir. Özgürlük ve açıklık cazın özüdür; bu cazın tüm dünya genelinde kültürlerce, kendi müzik tarihleri ve özel notalarıyla zenginleştirilerek, benimsenmesine imkân sağlamaktadır. Milyonlarca insanın mücadelesinin ve özlemlerinin sesi olmakta ve olağanüstü bir ifade özgürlüğü ve insan onuru sembolü olarak durmaktadır. Artan anlaşmazlık ve uyuşmazlık zamanlarında evrensel bir barış dilidir.

Caz müziğine güçlü bağlarıyla ile Avustralya, bu yıl Uluslararası Caz Günü'ne ev sahipliği yapacak ve Melbourne'da gerçekleşecek All-Star Global Konseri dünya çapında milyonlarca kişiye canlı yayınlanacaktır.

UNESCO İyi Niyet Elçisi ve “Uluslararası Caz Günü” fikrini ilk savunan, 2011 yılında ilan edilmesine vesile olan ikonik caz piyanisti Herbie Hancock sahne alacaktır. Ona aralarında tanınmış Amerikalı caz şarkıcısı Dee Dee Bridgewater ve Avustralyalı trompetçi James Morrison da dâhil olduğu uluslararası sanatçı kadrosu katılacaktır. Aynı derecede etkileyici olan, Sidney’den Perth’e tüm Avustralya genelinde gençlere özellikle cazı keşfetmeleri ve hatta kendileri için enstrüman seçme fırsatı sunan geniş kapsamlı eğitim ve destek programlarıdır.

Konser performanslarından, özel caz kulüplerine, caz temalı filmlere, konferanslara ve panel tartışmalarına kadar dünyanın dört bir yanında Uluslararası Caz Günü için binlerce kutlama yapılacaktır. Ben de herkesi bu zengin tarihi ve sürekli gelişen ritimleri, caz formlarını deneyimlemeye davet ediyorum.

UNESCO, müzik aracılığıyla kurulan bu muhteşem diyalog ortamını desteklemek üzere Herbie Hancock Caz Enstitüsü ile işbirliği yapmaktan gurur duyar. Uluslararası Caz Günü'nde, birleştirici bir güç ve pek çokları için umudun sesi olarak cazın değerlerinin ve vizyonunun bizlere rehber olmasına izin verelim.


*Bu metin  https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000367772/PDF/367772eng.pdf.multi adresinden alınarak Türkçeleştirilmiştir.