UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

Uluslararası Caz Günü Küresel Konserleri

30.4.2016

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) Genel Direktörü Irina Bokova ve UNESCO İyi Niyet Elçisi Herbie Hancock, dünya genelinde 30 Nisan’da kutlanan 5. Geleneksel Caz Günü etkinliğini duyurmaktan gurur duymaktadırlar. UNESCO ve Birleşmiş Milletlerin resmi takvimlerinde yer alan Uluslararası Caz Günü, cazın özgürlük ve yaratıcılık konularında bir itici güç olmasındaki rolünün altını çizip, kültürler arası diyalogu saygı ve anlayış içerisinde teşvik etmekte ve dünyanın her yanından insanları bir araya getirmektedir.

All-Star Küresel Konserleri her sene dünyadaki caz ve diğer müzik alanlarında uluslararası şöhret sahibi sanatçıları bir araya getirerek farklı tarzları, kültürleri ve dilleri yaymaktadır. Uluslararası Caz Günü doğrultusunda, All-Star Küresel Konserleri bu sene zengin bir tarihi geçmişi olan önemli bir noktada gerçekleşecektir. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama, 2016 Uluslararası Caz Günü Küresel Konserlerine Beyaz Saray’da (Washington D.C.) ev sahipliği yapacaklardır ve sanatçılar Beyaz Saray ve Sarayın güneyindeki çimlik alanda (South Lawn) performanslarını sergileyeceklerdir. Konserler 30 Nisan 2016 Cumartesi günü Birleşmiş Milletler ve UNESCO tarafından dünya genelinde yayınlanacaktır.

Konserlerde performansları sergileyecek olağanüstü sanatçı listesinde Herbie Hancock, Aretha Franklin, Diana Krall, Till Brönner, Esperanza Spalding, Zakir Hussain, Al Jarreau ve Sting gibi onlarca caz sanatçısı yer almaktadır ve dünyanın farklı yerlerinden gelen bu sanatçılar, caz sanatını ve bu sanatın Amerikan yorumunu onurlandıracakladır.

UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova konuyla ilgili olarak “Caz Birleşik Devletler’de doğmuş ve dünyayı bir hoşgörü, özgürlük ve yücelik müziği olarak dünyayı gezmiştir. Bu sebeple UNESCO, Uluslararası Caz Günü’nü oluşturmuştur ve bu doğrultuda 2016 senesinde Washington D.C’nin bu küresel kutlama için belirlenmesinden ve Birleşik Devletler Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama’nın ev sahipliğinde Beyaz Saray’daki eşsiz bir All-Star konseri ile gerçekleşecek olmasından fazlasıyla memnun bulunmaktayız. Bu etkinlik bizlere Caz’ın müzikten çok daha fazlası olduğunu – ritimli ve anlamlı bir evrensel barış mesajı - olduğunu hatırlatmaktadır” demiştir.

http://jazzday.com/concert/

http://jazzday.com/2016/03/march30-press-release/