UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO- L’ORÉAL Uluslararası Bilim Kadınları Ödülleri

24.3.2016

1998 yılından itibaren verilmeye başlanan UNESCO- L’ORÉAL Uluslararası Bilim Kadınları Ödülleri dünya genelinde tanınmış bilim kadınlarını desteklemektedir. Her sene, uluslararası bilim dünyasında Yaşam Bilimleri veya Fiziki Bilimler (her yıl bu alanlardan biri olacak şekilde) alanlarının gelişmesine katkıda bulunan 5 bilim kadını bu ödüle layık görülmektedir.

Ödüller 2016 yılında 24 Mart 2016 tarihinde Paris’te düzenlenen törenle; Yaşam Bilimleri alanında Afrika ve Arap Ülkeleri, Asya-Pasifik, Avrupa, Güney Amerika ve Kuzey Amerika bölgelerinde çalışmakta olan 5 seçkin araştırmacıya verilmiştir. Ödülü kazananlara 100.000 Euro para ödülü verilmiştir.

Bu senenin ödül sahipleri kadınların bilimsel alandaki seçkinliği ve küresel toplumun olumlu ve üretici yönlere doğru ilerlemesinde kadının potansiyelini bir kez daha göstermiş bulunmaktadır. Ödülü kazanan 5 önde gelen bilim kadını 2600’den fazla aday arasından seçilmiştir. 13 tanınmış bilim insanından oluşan uluslararası jüri nihai kararı vermiştir. Bu seneki jüri başkanlığı, bu ödülün eski sahibi ve aynı zamanda Nobel ödülü sahibi olan Prof. Elizabeth H. Blackburn tarafından yapılmıştır.

Her sene 5 ayrı bölgeden 5 farklı bilim kadınına verilen bu ödülün bu seneki sahipleri aşağıda bilgilerinize sunulmuştur:

2016 UNESCO-L’oreal Uluslararası Bilim Kadınları (Yaşam Bilimleri) Ödülleri Sahipleri

Asya-Pasifik: Prof. Hualan CHEN (Kuş Gribi Virüsü Biyolojisi)

Afrika ve Arap Ülkeleri: Prof. Quarraisha ABDOOL KARIM (AIDS Tedavi Yöntemleri)

Avrupa: Prof. Emmanuelle CHARPENTIER (Çok Yönlü DNA Düzenleme Yöntemi)

Güney Amerika: Prof. Andrea GAMARNIK (Sineklerin Taşıdığı Virüslerin Çoğalması)

Kuzey Amerika: Professor Jennifer DOUDNA (Çok Yönlü DNA Düzenleme Yöntemi)

UNESCO- L’ORÉAL Uluslararası Bilim Kadınları için Ödülleri 2017 yılında Fiziki Bilimler alanında verilecektir. Ödüllere uluslararası alanda başarılı bilim kadınlarını aday göstermehttp://www.fwis.fr/en/awards adresinden yapılmaktadır. Aday göstermek için başvuruların 11 Nisan 2016 tarihinde açılacağı belirtilmiştir. UNESCO ve L’ORÉAL işbirliğinde bilim kadınlarını destekleyen ödül programının yanı sıra iki farklı burs programı da bulunmaktadır. Bu programlar ile ilgili daha detaylı bilgiyehttp://www.unesco.org/new/en/natural-sciences/priority-areas/gender-and-science/for-women-in-science-programme/ linkinden erişim mümkündür.

*Bu metin http://www.fwis.fr/en/awards ve http://www.unesco.org/new/en/natural-sciences/priority-areas/gender-and-science/for-women-in-science-programme/ adreslerinden derlenerek Türkçeleştirilmiştir.