UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO Genel Direktörü Sayın Irina BOKOVA’nın Afrika Dünya Mirası Günü Mesajı

5.5.2016

Bu ilk Afrika Dünya Mirası Günü oldukça özeldir.

Bu gün, Afrika’nın kültürel ve doğal miras zenginliğini kutlamak ve olağanüstü evrensel değerleri somutlaştırmak için bir fırsattır. Bu dünyanın hükümetler, yerel halklar ve toplumlarla beraber hareket ederek kıtalarından bir tanesinin en değerli kaynaklarını desteklemesi için önemli bir andır. Afrika’nın kültürel ve doğal mirası barış için bir güçtür- ayrıca kalkınma ve yeniliğin de öncüsüdür.

UNESCO Üye Devletleri tarafından Kasım 2015’te tanınan bu uluslararası gün, Afrika mirasına dair küresel farkındalığı arttırma ve bu mirasın korunmasına dair işbirliğini geliştirme konularından ilham alınarak oluşturulmuştur. Bunların yapılması süreci, bu sene 10. kuruluş yıldönümünü kutlayan Afrika Dünya Miras Fonu da dâhil olmak üzere ilkokul çocuklarından genç kadın ve erkekler ile bütün diğer ortaklara kadar bütün aktörleri içermek zorundadır.

Geçtiğimiz on sene boyunca Dünya Miras Listesi’ndeki Afrika alanlarının sayısının arttırılması konusunda gayet iyi bir gelişme gösterdik – koruma ve risk yönetimini geliştirdik, toplumların katılımını genişlettik ve yerel halklara daha fazla kazanç sağladık. Buna rağmen Afrika kıtasındaki Dünya Miras Listesi’ne kayıtlı bulunan 129 kültürel ve doğal alandan 17 tanesi Tehlike Altındaki Dünya Mirasları Listesi’nde bulunmaktadır. Miraslara yönelik tehditlerin listesi oldukça uzun; silahlı çatışmalar, terör, kontrolsüz şehir genişlemesi sonucu izinsiz avlanma ve küresel ısınma ve maden-yağ keşifleri ve bunların hepsi eşi benzeri olmayan ekonomik ve sosyal dönüşümlerin tam ortasında yaşanmaktadır.

Afrika’nın kültürel ve doğal mirasının korunması ve teşvik edilmesi, UNESCO’nun saygı ve karşılıklı anlaşmayı desteklediği ve aidiyet ile yaratıcılığın kaynaklarının korunmasına yönelik yaptığı çalışmaların kalbinde yer almaktadır. Bu ayrıca 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi için de önemlidir- mirası koruma istihdam sağlamaktadır, cinsiyet eşitliğini desteklemektedir ve yoksulluğu sona erdirmektedir. Miras ve büyüme arasında, ihtişamlı manzaralar ve nezih yaşam alanları arasında bir seçim yapmaya gerek yoktur- gerekli beceriler ve güçlü kapasitelerle miras potansiyelini milyonlarca iş imkânı yaratmakta ve bunu itibarlı, katılımlı ve gururlu bir şekilde yapmakta kullanabiliriz. Doğal kaynakları, nehirleri ve parkları koruyarak herkes için fevkalade yenilenebilir enerji kaynakları yaratabiliriz. Atılması gereken doğru adım ve verilmesi gereken doğru karar budur. UNESCO’nun bugünkü mesajı budur.

Bu Afrika için önemlidir- dünyanın farklı yerlerinden kadınları, erkekleri ve özellikleri gençleri ilgilendirmektedir.

Bu metin http://unesdoc.unesco.org/images/0024/002446/244635E.pdf adresinden alıntılanarak Türkçeleştirilmiştir.