UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova’nın Uluslararası Caz Günü Mesajı

30.4.2016

Caz müzikten daha fazlasıdır. Caz, ritim ve anlam ahengi içinde; her kadın ve erkek için önemli değerler taşıması; ortak anlayış için fırsatlar sağlaması ve dinleme, dans etme ve doğaçlama yolu ile evrensel bir barış mesajıdır. Bu ruh müzisyenlere, aynı zamanda tüm dünyadaki şair, ressam ve yazarlara ilham vermektedir. Bize kültürün eğlenceden uzakta durduğunu ve ruhumuza açılan bir pencere olduğunu vurgulamaktadır. Kültür bizi beslemekte ve şekillendirmektedir.

Bu UNESCO’nun Uluslararası Caz Gününü benimseme nedenidir.

Caz barış inşasında ve tüm kültürlerden insanları bir araya getirmekte müziğin gücünü anlatmaktadır. Caz tarihi; Afrika, Avrupa ver Karayiplerden oluşan geniş insan ve kültürler mozaiğinden yararlanmaktadır. Caz Birleşik Devletlerde vatandaşlık hakları mücadele hareketlerinin yürütülmesine müzikle cesaret vermiş ve özgürlük, saygı ve insan onuru için mücadele eden tüm dünyadaki milyonlarca insana ilham vermeye devam etmektedir.

Bu yıl, Uluslararası Caz Günü Duke Ellington’un yaşadığı yer Washington, DC’de kutlanmaktadır. Kutlama, Birleşik Devletler Başkanı Barack Obama ve First Lady Michelle Obama ev sahipliğinde Yıldızların Konserleriyle Beyaz Sarayda gerçekleşecektir. Dünyayı dolaştıktan sonra caz evine dönmektedir. Bu Cazın tüm dünyayı bir araya getirme gücünü bir kez daha göstermektedir.

· Bu metin http://unesdoc.unesco.org/images/0024/002445/244544E.pdf adresinden alıntılanarak Türkçeleştirilmiştir.