UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

2019 MAB Gençlik Forumu İlanı

10.7.2019

 UNESCO MAB (İnsan ve Biyosfer) Programı Sekretaryası ve UNESCO Pekin Ofisi işbirliğinde 15-18 Eylül 2019 tarihlerinde 2019 MAB Gençlik Forumu Çin’deki Changbaishan Biyosfer Rezervinde biyolojik çeşitlilik temasıyla gerçekleştirilecektir. Gençlik Forumuna ilişkin detaylı bilgiye ilgili linkten (http://www.unescomabyouth.org) erişilmesi mümkündür.

Son başvuru tarihi 31 Temmuz 2019 olan Foruma her ülkeden bir genç temsilci olmak üzere toplam 90 katılımcı kabul edilmesi planlanmaktadır. Başvuru için adayların aşağıda sıralanan özelliklere sahip olmaları gerekmektedir:

  • Adayların 18-35 yaş aralığında olması,
  • Adayların UNESCO Dünya Biyosfer Rezervleri Ağına dâhil olan bir alanda yaşaması veya bu konuda çalışması,
  • Biyolojik çeşitliliğin korunması, sürdürülebilir bölgesel kalkınmayla ilgili konularda çalışması beklenmektedir.

MAB Gençlik Forumunun, 2020 yılında Çin’de gerçekleştirilecek olan Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi Taraflar Konferansı (CBD COP 15) öncesinde gerçekleştirilmesiyle, gençlik perspektifinin tartışmalara dâhil edilmesinde önemli bir adım olacağı düşünülmektedir. Bu nedenle, MAB Gençlik Liderliğinin güçlendirilmesi göz önünde bulundurarak aday gösterilecek genç temsilcilerin, MAB Gençliği, Biyosfer Rezervi ve ulusal ağlarla irtibat kurabilecek, rapor verebilecek, 2020 sonrası biyolojik çeşitlilik çerçevesiyle ilgili eylemlerin koordinasyonu ve uygulanmasına dâhil olabilecek açık liderlik kapasitelerine sahip adayların Foruma katılımları beklenmektedir.

Adayların Foruma olan ilgilerini anlatan bir motivasyon mektubuyla birlikte ülkelerindeki MAB Ulusal Komitesi veya MAB Odak Noktası ve ilgili Biyosfer Rezervi yöneticisiyle iletişime geçmesi gerekmektedir. Sonrasında seçilecek nitelikli adayların online başvuru sistemine erişimine izin verilecek, adaylar motivasyon ve destek mektuplarıyla birlikte başvuru yapılabilecek, yol ve konaklama organizasyonları planlanabilecektir. 

Vize prosedürleri ve seyahat planlaması için son başvuru tarihinden önce başvuruların yapılması beklenmektedir. Adayın seçilmesi ve onaylanmasının ardından, başvurular online platform aracılığıyla ilgili linkten (https://www.unescomabyouth.org/apply) erişilebilir olacaktır.


 2019 MAB Gençlik Forumuna ilişkin daha fazla bilgiye ihtiyaç olması halinde myforum2019@unesco.org e-posta adresiyle iletişime geçilebilir.


2019 MAB Gençlik Forumu hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen Tıklayınız.