UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO Avicenna Bilim Etiği Ödülü 2019 Yılı Duyurusu

8.8.2019

UNESCO Avicenna (İbn-i Sina) Bilim Etiği Ödülü, UNESCO Genel Merkezi ile İran İslam Cumhuriyeti işbirliğinde 2002 yılında tesis edilmiş olup, 2019 yılında da ödüle başvurulması için çağrıda bulunulmaktadır.

 

Bireylerin ve grupların bilim etiği alanındaki çalışmalarını ödüllendirmek amacıyla ihdas edilen ödül, bilimsel ve teknolojik ilerlemelerin ortaya çıkardığı güncel konuların etik yansıması, araştırma ve çalışmalar yapılmasını teşvik etmektedir.

 

UNESCO öncelikleri doğrultusunda bu yılki ödül teması; iklim değişikliği ve çevresel sürdürülebilirlik alanlarındaki aktiviteleri ödüllendirmek üzere “Çevre Etiği” olarak belirlenmiştir. İran İslam Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ödül bir adet İbn-i Sina altın madalyası, sertifika ve 50.000 Dolar değerinde para ödülünden oluşmaktadır. Ödülü kazanan kişi ayrıca İran İslam Cumhuriyetinde bir hafta sürecek akademik ziyarete davet edilecektir.

 

Üye Devletler tarafından anılan ödül programına yapılacak başvurular UNESCO Milli Komisyonlarıyla istişare edilerek, UNESCO ile resmi ortaklığı bulunan sivil toplum kuruluşları, bilim ve teknoloji etiği konularında uluslararası, bölgesel veya ulusal düzeyde aktif çalışmalar yürüten profesyoneller, akademik veya sivil toplum kuruluşları ile ilgili UNESCO uzman yapıları veya ortakları tarafından yapılabilmektedir.

 

Son başvuru tarihi 18 Eylül 2019 (Paris yerel saatiyle saat:23.59’a kadar) olan ödüle yapılacak başvurular İngilizce veya Fransızca dillerinden birinde aşağıda sunulan link aracılığıyla yapılmaktadır.

www.unesco.org/shs/Avicena

 

Ödül programı ve aday gösterme süreciyle ilgili sorular aşağıdaki e-posta adresine iletilebilmektedir.

E-posta: Avicenna.prize@unesco.org

 

İngilizce Başvuru Formu için lütfen Tıklayınız.


Fransızca Başvuru Formu için lütfen Tıklayınız.

 

UNESCO Avicenna Bilim Etiği Ödülü ve başvuru süreciyle ilgili daha fazla bilgiye aşağıdaki linkten erişilmesi mümkündür.

 

https://en.unesco.org/news/unesco-seeks-nominations-avicenna-prize-ethics-science-2019