UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay'ın Uluslararası Barış Gününe İlişkin Mesajı

22.9.2020

"Yeryüzünde barış herkesin sorumluluğudur; evrensel bir sorumluluktur."

Bu Uluslararası Barış Günü'nde, Meksika’nın yerli Otomí topluluğunun bir üyesi olan Otomí Tolteca tarafından söylenen bu sözler, bizlere, insan kardeşlerimizle dayanışma gösterme görevimizi hatırlatmaktadır; barışı inşa etmek ve savunmak evrensel bir girişimdir,  her gün gerçekleştirilmesi gereken ve hepimizi ilgilendiren kolektif bir taahhüttür.

Barıştan sorumlu olmak, eşitlikçi bir dünyaya ulaşmamızı engellemeye devam eden eksiklerin ve adaletsizliklerin üstesinden gelmek için kişisel ölçekte harekete geçmek anlamına gelmektedir.

Çünkü parçalara ayrılmış bir gezegen, barışı bilmeyen bir gezegendir.

Yetmiş beş yıl önce, korkunç bir savaşın ardından dünya, diyalog ve uzlaşma yoluyla zaman içinde barışı inşa etmek için bir araçla donatıldı: Birleşmiş Milletler.

UNESCO olarak, kuruluşumuzda da ifade edildiği gibi, bu misyonun, en başından itibaren, eğitim, kültür ve bilim üzerine gerçekleştirilecek çalışmaları içermesi gerektiğine inanmaktayız; "Savaşlar insanların zihninde başladığından dolayı barış savunusunun inşa edilmesi gereken yer de insanların zihinleridir".

Bizimki hem akılda hem de kalpte, sımsıkı tutulan bir inançtır: UNESCO, her gün, programlarımız ve bu alandaki eylemlerimiz aracılığıyla kurucularımızın barışın, savaşın yokluğundan daha fazlası olduğunu sağlama taahhüdünü yeniden teyit etmektedir. Uluslararası Kültürlerin Yakınlaşması On Yılı (2013-2022) boyunca kararlılıkla onurlandırdığımız, bu bağlılıktır.

Bununla birlikte, barış her gün harcanması gereken bir çaba gerektirdiğinden ve dönüşümü de zorunlu kıldığından, evrensel barışa giden yol uzundur. Bağımsız Fildişi Sahili Cumhuriyetinin ilk Başkanı olan Félix Houphouët-Boigny, "Barış söz değil, davranıştır" demiştir. Félix Houphouët-Boigny'ye  UNESCO Barış Ödülü'nü vererek, mirasını kutluyoruz.

Barışçıl toplumlar inşa etmek ve ayrımcılıkla, özellikle de dünyanın en savunmasız nüfuslarının maruz kaldığı ayrımcılık türleriyle mücadele etmek için dayanışma ve iş birliği göstermek şimdi her zamankinden çok daha gereklidir.

Bu Uluslararası Gün vesilesiyle, Kurumumuz herkesi diyalog kurmaya ve fikir ve bakış açılarının çeşitliliğine saygı göstererek, gelecekle ilgili fikirlerini paylaşmaya çağırmaktadır. Bu, dünya çapında barışı kalıcı olarak sağlamak için hep birlikte yüzleşmemiz gereken bir zorluktur.