UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO Genel Direktörü Sayın Audrey Azoulay’ın 20 Eylül 2020 Uluslararası Üniversite Sporları Gününe İlişkin Mesajı

25.9.2020

İlk Dünya Öğrenci Şampiyonası 20 Eylül 1924 tarihinde düzenlenmiştir. Her ne kadar o gün gerçekleşen müsabakaları, yaşanan rekabeti ve olayları hatırlayamasak; kazananların ve kaybedenlerin isimlerini hatırlamakta zorlansak da olay hakkında en önemli olan şeyin, atletlerin katıldığı sporların desteklediği değerler olduğunu bilmekteyiz.

Bir üniversite ortamında uygulandığında ve kurumsal ortamın saygınlığı ile geliştirildiğinde, spor, öğrencilere mükemmel bir bireysel ve kolektif gelişim aracı sağlar.

Saygı, takım ruhu, sorumluluk, disiplin, azim ve kendini yenme güdüsü gibi temel değerleri teşvik eder ve akademik ve entelektüel eğitimin tamamlayıcısı olarak hizmet verir. 

Bu nedenle UNESCO, olabildiğince çok kişinin kaliteli beden eğitimine (QPE) erişimini sağlamakta kararlıdır.

Üniversiteler, kapsayıcı, kaliteli beden eğitiminin desteklenmesinde önemli bir role sahiptir. Kişisel gelişimin gerçekleştiği, vatandaşlığın ve dünyanın öğrenildiği yerler olarak üniversiteler, herkes için sporun gelişimine kendini adamış öğretmenler, eğitimciler ve öğrencilerden oluşan, bütünlüklü bir ekosistemi bünyelerinde barındırmalıdırlar.  Sosyal veya sağlık durumu dikkate alınmadan ve fiziksel yeteneklere bakılmaksızın, herkes eğlence amaçlı veya rekabetçi bir şekilde spor yapabilmelidir.

Sporun faydaları üniversite kampüsünün çok ötesindedir. Bu nedenle UNESCO, Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu (FISU) ve ona bağlı 170 ulusal dernek ile iş birliği içerisinde, her 20 Eylül'de bu Uluslararası Günü kutlayarak öğrenciler arasında sporu teşvik etmeye çalışmıştır.

2016 yılından bu yana, 20 Eylül günü sembolik olarak akademik yılın başlangıcını işaret etmiş ve tüm üniversitelere sporun desteklediği değerleri ve daha adil ve birleşik toplumların inşasına sunduğu katkıları tasdik etme fırsatı sağlamıştır.

Hepinize mükemmel bir Uluslararası Üniversite Spor Günü diliyorum!