UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

Sanatın Gerçek Bedeli: Uluslararası UNESCO Kampanyası Sanat Kaçakçılığının Gizli Yüzünü Ortaya Çıkardı

4.11.2020

UNESCO, kültürel eserlerin kanundışı ticaretinin insanlık tarihi ve kimliğinin yıkımıyla sonuçlandığına dikkat çekmek için uluslararası bir iletişim kampanyası başlatmıştır. Sanatın Gerçek Bedeli (The Real Price of Art) kampanyasında görüldüğü gibi arkeolojik alanların yağmalanması, suç ve terör örgütlerine önemli bir finansman kaynağı oluşturmaktadır.

Kampanya, 1970 yılında kabul edilen Kültür Varlıklarının Kanunsuz İthal, İhraç ve Mülkiyet Transferinin Önlenmesi ve Yasaklanması için Alınacak Tedbirlerle İlgili Sözleşmenin 50. yıldönümünü kutlamaktadır. Sözleşme, bu sorunla mücadele etmek için UNESCO tarafından somut önlemlerle geliştirilmiştir ve bu alanda küresel bir referans çerçevesi oluşturmaktadır.

"Yasadışı kaçakçılık, insanlık hafızasının bariz bir şekilde çalınmasıdır. Farkındalık yaratmak ve üst düzey ihtiyatlılık, büyük ölçüde tanınmayan bu gerçeklikle savaşmak için gereklidir. "

  • Audrey Azoulay, UNESCO Genel Direktörü

DDB Paris İletişim Ajansı ortaklığıyla oluşturulan Sanatın Gerçek Bedeli kampanyası, belirli eserlerin arkasındaki karanlık gerçeği ortaya çıkarmak için sanat ve tasarım dünyasının dilinden yararlanmaktadır. Her dekor görünenden başka bir yüze daha sahiptir ve bu yüz genellikle: terörizm, kaçak kazı, savaş hali sebebiyle tahrip edilmiş bir müzeden hırsızlık, insanlık hafızasının yok edilişi gibi olaylar ve durumlardan kaynaklanmıştır. Kampanyadaki mesajlar dünyanın farklı bölgelerinden (Orta Doğu, Afrika, Avrupa, Asya ve Latin Amerika) kaçakçılık yoluyla çıkarılmış bir antikanın hikâyesini anlatmaktadır.

20 Ekim'den itibaren yayınlanmaya başlayan kampanya; Almanya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi ortaklığıyla 16-18 Kasım tarihlerinde düzenlenen uluslararası bir konferansın ve birinci 14 Kasım Uluslararası Kanundışı Kültür Kaçakçılığına Karşı Günü’nün yıldönümü sebebiyle düzenlenen pek çok etkinliğin de habercisi olmuştur. Konferans, bölgelere göre kaçakçılıkla mücadelede yer alması gereken öncelikleri ve var olan sorunları belirleyerek, bunlara bulunan çözümleri paylaşmayı amaçlamaktadır. UNESCO Courier'in de bu konuda özel bir sayısı bulunmaktadır.

Bu metin https://en.unesco.org/news/real-price-art-international-unesco-campaign-reveals-hidden-face-art-trafficking adresinden alınarak Türkçeye çevrilmiştir.