UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO Kuruluş Sözleşmesinin Kabulünün 75. Yılı Kutlu Olsun!

16.11.2020

UNESCO, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu, insanlığın zihninde barışı eğitim, doğa bilimleri, sosyal ve beşerî bilimler, kültür ve bilgi ve iletişim aracılığıyla inşa etmek amacıyla 16 Kasım 1945’te kurulmuş ve Kuruluş Sözleşmesi 4 Kasım 1946 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

1945 yılında Londra'da bir eğitim ve kültür kurumu kurulması için Birleşmiş Milletler Konferansı düzenlenmiştir. Konferans, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesine yakın bir dönemde gerçekleştirilmiş ve gerçek barış kültürünü oluşturacak bir kurum kurmaya karar veren kırk dört ülkenin temsilcilerini bir araya getirmiştir.

UNESCO Kuruluş Sözleşmesi, 16 Kasım 1945 tarihinde yirmi ülke tarafından kabul edilmiştir. Türkiye, bu sözleşmeyi imzalayan ilk yirmi ülke arasında yer almaktan gurur duymaktadır.

Türkiye, UNESCO Sözleşmesini 20 Mayıs 1946 tarihli ve 4895 sayılı kanunla onaylamıştır. Ardından UNESCO Kuruluş Sözleşmesinin 7. maddesi gereğince UNESCO Türkiye Millî Komisyonu 25 Ağustos 1949 tarihinde faaliyete geçmiştir.

Nice yıllara UNESCO!