UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü

27.11.2020

29 Kasım günü, 1978'den bu yana her yıl Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü olarak kutlanmaktadır. Filistin halkı için anlamı ve önemi göz önünde bulundurularak seçilen bu tarih, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun Filistin'in bölünmesine ilişkin kararın yıllık olarak gözlemlenmesi çağrısına dayanmaktadır.

Uluslararası Dayanışma Günü, uluslararası topluma Filistin sorununun çözülmeden kaldığını ve Filistin halkının Genel Kurul tarafından tanımlanan devredilemez haklarına (dış müdahale olmaksızın kendi kaderini tayin hakkı, ulusal bağımsızlık ve egemenlik hakkı ve yerlerinden edildikleri evlerine ve mülklerine dönme hakkı) henüz kavuşmadığını hatırlatmak amacını taşımaktadır.

UNESCO, 1986 yılından beri eğitim, kültür, bilim ve ifade özgürlüğünün geliştirilmesi hedefleriyle Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Gününü kutlamaktadır. Bu hedefler UNESCO’nun; diyalogları artırma, tüm kadın ve erkeklerin zihninde barışı inşa etmek için her türlü ırkçılık ve nefrete karşı koyma ve uyum ve güven içinde birlikte yaşamanın temellerini yeniden kurma yönündeki tüm eylemlerini şekillendirmektedir.

 

Bu yazı https://en.unesco.org/commemorations/solidaritypalestinianpeopleday adresinden alınmıştır.