UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO ve Education International, hükümetleri; öğretmenleri ve okul personelini COVID-19 aşılama sürecinde öncelikli grup olarak değerlendirmeye çağırıyor

16.12.2020

Ülkelerin COVID-19 aşılarını uygulamaya başlamasıyla, UNESCO ve eğitim sendikalarının küresel federasyonu Education International, hükümetleri ve uluslararası toplumu öğretmenleri ve okul personelini aşılama sürecinde öncelikli grup olarak değerlendirmeye çağırıyor.

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay ve Education International Genel Sekreteri David Edwards ortak yayınladıkları video mesajda, "Okulları ve eğitim kurumlarını güvenli bir şekilde yeniden açmak ve mümkün olduğu kadar uzun süre açık tutmak bir zorunluluktur. Bu bağlamda, aşılama sürecinde, öğretmenlerin ve eğitim destek personelinin öncelikli grup olarak değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz." demişlerdir.

Dünya genelinde COVID-19 krizi sebebiyle 100 milyondan fazla öğretmen ve okul personeli eğitimdeki aksamalardan etkilenmiştir. UNESCO’nun son verilerine göre, 27 ülkede okulların tamamen kapalı olduğu ve 300 milyondan fazla öğrencinin bu durumdan etkilendiği görülmektedir. Okulların kapanması; öğrencilerin öğrenimi, güvenliği ve refahı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmakla birlikte, en savunmasız öğrencileri en ağır şekilde etkilemektedir. Aynı zamanda, bu süreç toplumlar üzerinde olumsuz sosyal ve ekonomik sonuçlar doğurmuştur.

Sözleşme’nin (1960 tarihli Eğitim’de Ayrımcılığa Karşı Sözleşme) 60. yıldönümünde yayınlanan ve eğitim hakkını vurgulayan mesaj, öğretmenleri okulların kapanma dönemi boyunca gösterdikleri fedakârlıktan dolayı takdir etmektedir. Mesajda ayrıca, “Okullar ve eğitim kurumları kapandığında, öğretmenler ve destek personeli ön saflarda yer aldılar. Öğretme ve öğrenme şeklimizi yeniden keşfettiler. Çoğu zaman hiçbir eğitim veya yeterli araç olmadan, eğitimciler öğrencilerini desteklediler." sözlerine de yer verilmiştir.

UNESCO tarafından Ekim 2020'de düzenlenen Küresel Eğitim Toplantısı’nda, devlet başkanları ve bakanlar, tüm öğretmenleri ve eğitim personelini ön saflarda çalışan olarak desteklemeyi; aynı zamanda öğrencilerin ve eğitimcilerin, sağlık ve güvenliğine öncelik vermeyi taahhüt etmişlerdir.

 

Bu yazı https://en.unesco.org/news/unesco-and-education-international-call-governments-consider-teachers-and-school-personnel adresinden alınmıştır.