UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

Temel Bilimler Alanında UNESCO–Rusya Mendeleev Uluslararası Ödülü 2021 Yılı Başvuruları

30.12.2020

Temel Bilimler Alanında UNESCO–Rusya Mendeleev Uluslararası Ödülü, temel bilimler olarak tanımlanan kimya, fizik, biyoloji ve matematik dallarında çalışmalar yapan araştırmacıları teşvik etmeyi, bilimsel ilerlemeyi, bu kapsamda yapılan çalışmaların yaygınlaşmasını,  bilimsel değerler konusunda farkındalığın artırılmasını amaçlamaktadır.

Bu doğrultuda, toplumların dönüşümü için temel bilimler alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla tanınan, temel bilimler alanında bilimsel eğitimin geliştirilmesi ve uluslararası işbirliği kapsamında çalışmalar yapan iki adaya ödül verilecektir.

Başvuru koşullarında herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamakla birlikte, adayların jüri tarafından değerlendirmesi sırasında bilim kadınları öncelikli olarak teşvik edilecektir. Jüri değerlendirmeleri sonucunda seçilecek olan adaylara altın madalya ve diplomanın yanı sıra, her birine 250.000 ABD doları tutarında ödül verilecektir.

Adaylık başvuruları üye devletlerin hükûmetleri tarafından UNESCO Millî Komisyonlarıyla istişare edilerek, UNESCO ile resmî ortaklıkları sürdüren ve ödül kapsamındaki alanlarda aktif olan sivil toplum kuruluşları, UNESCO Kürsüleri, Kategori 2 Merkezleri, uluslararası bilimsel kuruluşlar ve üniversiteler tarafından sunulabilmektedir. Bireysel başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Ödüllere ilişkin adaylık başvuruları https://en.unesco.org/stem/basic-sciences-prize/apply internet sayfasında yer alan formata uygun bir şekilde yapılmalıdır. Son başvuru tarihi 15 Mart 2021 olup, başvurular internet üzerinden yapılacaktır.

Temel Bilimler Alanında UNESCO–Rusya Mendeleev Uluslararası Ödülü başvuru formu, amaçları, seçim kriterleri ve başvuru sürecine ilişkin daha detaylı bilgiye aşağıdaki linklerden erişim mümkündür.

 


Başvuru Formu için Tıklayınız.


İngilizce Başvuru Kriterleri için Tıklayınız.


Fransızca Başvuru Kriterleri için Tıklayınız.


 

 

Diğer Duyurular

Pandemi ve İletişim Çevrim İçi Semineri UNESCO Raporu, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına Ulaşmak İçin Mühendislik Kapasitelerinin Güçlendirilmesinin Çok Önemli Olduğunu Gösteriyor Türkiye COVID-19 Döneminde Kültürü Yeniden Keşfetme Fırsatını Yakalıyor Yeni Dünya, Yeni Radyo: Gelişim, Yenilik, İletişim COVID-19 Gençlerin Kendilerini İfadelerini Etkiliyor ve Katılımlarını Engelliyor 19 Mart 2021 Cuma günü, saat 15.00'de "İklim Değişiklikleri ve Su Kaynaklarımız: Değişenler ve Değiştirilmesi Gerekenler" başlıklı çevrim içi seminer gerçekleştirilecektir. UNESCO'nun Etik Komisyonlarından Küresel Aşı Eşitliği ve Dayanışma Çağrısı UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay'in Uluslararası Ana Dil Günü Mesajı "Eğitim ve Topluma Dâhil Olmak için Çok Dilliliği Teşvik Etme" UNESCO: Gezegen için Sürdürülebilirliği Hızlandırmak Amacıyla Yapay Zekâdan Yararlanılmalı Somut Olmayan Kültürel Miras: Bilginin İnşasında Yeni Bir Modele Doğru ​​​​​​​Bilim Denizle Buluştuğunda Kültür Politikasında Öne Çıkanlar L’ORÉAL-UNESCO Ulusal Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları 2021 İlanı UNESCO Araştırması, Dünyada Hâlâ Kadın Bilim İnsanlarının Cinsiyet Ön Yargısıyla Karşı Karşıya Olduğunu Gösteriyor Kıbrıs'ta Türkler ve Türk Kimliği Semineri UNESCO, 2021 İpek Yolları Gençlik Araştırma Hibesi Çağrısı Yapıyor UNESCO’NUN COVID-19 YANITI