UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO, Gazetecilerin İfade Özgürlüğü ve Güvenliği Konusunda Ücretsiz, Çevrim İçi Kurslar Düzenliyor

10.2.2021

UNESCO ve ortakları tarafından gazetecilerin ifade özgürlüğü ve güvenliği hakkında düzenlenen ücretsiz, çevrim içi kurslara göz atabilirsiniz. COVID-19 ile ilgili dezenformasyonu açığa çıkarmada gazeteciliğin rolü gibi güncel konularla ilgili, salgınla baş etmeye yönelik kısıtlayıcı tedbirlerin olduğu zamanlarda bilgiye ve gazetecilere erişimi korumaya yönelik yasal zorluklar hakkında veya yeni teknolojilerin gazetecilik üzerindeki etkisi gibi çeşitli kurslar arasından seçim yapabilirsiniz.

Kursların birçoğu, Austin'de bulunan Texas Üniversitesi'ndeki Knight Center for Journalism in the Americas ile ortaklaşa tasarlanmış ve Kitlesel Çevrim İçi Açık Kurslar (MOOC) kalitesiyle dünya çapında tanınmıştır. Düzenlenen bu kurslar uluslararası hükûmet ve sivil toplum kuruluşları, Birleşmiş Milletler ajansları ve dünyanın dört bir yanından seçkin üniversiteler tarafından da desteklenmiştir.

Bu ücretsiz çevrim içi kurslar aşağıda belirtilen alanlar için önemli bir kaynak oluşturmaktadır:

  • Ulusal ve bölgesel yargı sistemlerinde ifade özgürlüğünü, bilgiye erişimi ve gazetecilerin güvenliğini korumak için uluslararası standartları uygulamakla ilgilenen hâkimler ve yargı görevlileri.
  • Habercilik becerilerini geliştirmek ve halkı salgın hakkında bilgilendirmek ve yanlış bilgileri ele almak için bilimsel uzmanlardan bilgi edinmek isteyen gazeteciler.
  • İfade ve basın özgürlüğünü, bilgiye erişimi, mahremiyet hakkını ve diğer dijital konuları savunmak amacıyla savunuculuk stratejilerini geliştirmek için bilgi edinmekle ilgilenen sivil toplum kuruluşları.
  • Gazetecilerin güvenliği, yargının gazetecilere karşı işlenen suçlarda cezadan muaf tutulma durumunu sona erdirmedeki rolü, internet denetimi, ifade özgürlüğü ve medya gelişimindeki güncel eğilimlerle ilgili konularda araştırma yapan akademik topluluk ve öğrenciler.

Kursların çoğu İngilizce, Fransızca ve İspanyolca olarak düzenlenecektir. Bu kurslardan birkaçı Arapça, Çince, Portekizce, Hintçe ve Guarani dillerinde de mevcuttur.

Ayrıca gazetecilerin ifade özgürlüğü ve güvenliği konusunda UNESCO’nun en çok okunan ve farklı dillere çevrilen yayınlarını da inceleyebilirsiniz.

UNESCO tarafından düzenlenen çevrim içi kurslara ilişkin detaylı bilgi edinmek için tıklayınız.

 

Bu yazı https://en.unesco.org/news/unesco-offers-free-online-courses-freedom-expression-and-safety-journalists adresinden alınmıştır.