UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay’in Uluslararası Nevruz Günü Mesajı

21.3.2021

Nauryz, Navruz, Nevrouz, Nevruz, Nooruz, Novruz, Nevrouz, Nevruz - baharın gelişinin kutlanması, geleneklerde olduğu kadar isim bakımından da zengindir. Hangi adla adlandırırsanız adlandırın, bu ortak kutlama 3.000 yıldan fazla bir süredir, ülke ve bölgelerdeki toplulukları bir araya getirmektedir.

Nitekim Batı, Orta ve Güney Asya; Güney Doğu Avrupa ve diğer bölgelerdeki milyonlarca insan bu olayı her yıl kutlamaktadır. “Yeni gün” anlamına gelen Nevruz, yeni başlangıçların sembolü, yeniden doğuşun mesajıdır. Ama aynı zamanda farklı kültürlerden insanları bir araya getirir, böylece bu insanlar ortak değer ve özlemlerini kutlayabilirler.

Nevruz, geçmişle gelecek arasında bir köprüdür. Bir nesilden diğerine aktarılan bu gelenek, süreklilik duygusunu somutlaştırmakta ve aidiyet duygularını güçlendirmektedir. 3.000 yıl sonra bile Nevruz, ilahiler, danslar, halk ritüelleri, geleneksel oyunlar ve harika yemeklerle dolu, yaşayan mirasın gelişen bir örneğidir. Bu şekilde, bağlantılar kurmanın önemi, karşılıklı saygıyı teşvik etme, doğayla uyumlu bir şekilde yaşama ve insanların zihninde dayanışma ve barışı teşvik etme gibi UNESCO’nun birçok değerini yansıtmaktadır. Nevruz, kültürel çeşitliliğe ve uyuma olan katkılarından dolayı 2016 yılında, UNESCO tarafından insanlığın somut olmayan kültürel mirasının bir parçası olarak kabul edilmiştir.

Kriz zamanlarında, bunun gibi moral verici kutlamalara her zamankinden daha çok ihtiyaç duymaktayız.

Bağlantı kurmayı, dayanışmayı, umudu ve aynı zamanda dirençliliği içeren Nevruz ruhu, İranlı şair Saadi Shirazi’nin ünlü Bani Adam’ında çok güzel bir şekilde yakalanmıştır: “Bütün erkekler ve kadınlar, tek bir bedenin uzuvlarıdır ve bu hayat içimizden birinin yaraladığında, hepimiz acıyı yaralanan kendimizmişiz gibi paylaşırız.” Dolayısıyla Nevruz, benzeri görülmemiş bir küresel salgınla bozulan dünyada, bir yenilenme mesajı taşımaktadır.

Hepimiz bugün Nevruz’dan ve onun yarın için uyum, dayanışma ve neşe vaatlerinden ilham almalıyız.


Bu yazı https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000375822?posInSet=2&queryId=N-493db9de-c0b6-44b1-b50a-236a266cc700 adresinde yer alan metinden faydalanılarak Türkçeleştirilmiştir.