UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay'in 30 Nisan Uluslararası Caz Günü Mesajı

30.4.2021

Bu yıl onuncusu gerçekleştirilen Uluslararası Caz Günü, bu zengin müzik geleneğini bir kez daha kutlamak için bir fırsat niteliğindedir. Caz, kültürler, enstrümanlar ve insanlar arasındaki karşılaşmalarla şekillenen çoklu bir gerçekliktir. Onlarca yıldır caz, müzisyenlerin katkılarıyla titremeye ve her akorda bizi yeni ufuklara davet etmeye devam etmektedir.

Cazın doğaçlama konusundaki açıklığı onu barış için yapılan bir müzik haline getirmektedir. Bu Uluslararası Günü başlatan büyük cazcı ve UNESCO İyi Niyet Elçisi Herbie Hancock'un UNESCO Courier'de de belirttiği gibi, caz, tam da ötekinin kabulü ruhuyla çalındığı için karşılıklı anlayış ve saygı için gerekli olan hümanist değerleri aktarır.

COVID-19 salgınının toplumlarımızdaki gerilimi artırdığı, ön yargı ve ayrımcılığın yeniden canlanmasına yol açtığı bir dönemde, her zamankinden daha çok caza ihtiyacımız vardır.

Bu müzik türünün evrenselliği, müzikte ve yaratılıştaki kökenlerin, sınırların ve sınıfların ötesine geçerek, engelleri yıkmaktan asla vazgeçmemiştir.

Caz, tüm engelleri aşma yeteneğine sahip olduğu gibi geleneğin yolunu kaybetmeden kendini yenilemesini sağlayan bir doğaçlama gücüne de sahiptir. Çoklu bir krizin toplumlarımızı yeniden keşfetmenin ve dünyayla ve birbirimizle olan ilişkimizi gözden geçirmeye ittiği bir zamanda cazın esnekliği, cüretkârlığı ve iyimserliği bizlere ilham kaynağı olmuştur; Nina Simone’un da belirttiği gibi "yeni bir şafak, yeni bir gün".

Her zamankinden daha çok caza ihtiyacımız var - ama cazın da bize ihtiyacı var. Bu Uluslararası Gün, dünyanın dört bir yanındaki konser salonlarının, kulüplerin ve barların kapanmasıyla işlerini kaybeden müzisyenlere desteğimizi ifade etmek için de bir fırsat niteliğindedir. Cömertliklerini, itici güçlerini ve yaratıcılıklarını kaybetmeden müziklerini, her yerde, sokakta veya çevrim içi olarak paylaşmaya devam ettiler. İzleyicilerini de kaybetmediklerini onlara gösterme görevi bize aittir. Herbie Hancock Caz Enstitüsüne olan bağlılığımızı yeniden dile getirebildiğimiz için çok mutluyuz. Bu Uluslararası Günün birlikte, çevrim içi olarak kutlanabilmesinin ve cazın gücünün dünya çapında yankılanmasının yolunu açmışlardır.

UNESCO'nun geçtiğimiz yıl 110'dan fazla ülkede 255'ten fazla ResiliArt tartışmasında krizi aşmanın ve geleceği inşa etmenin yollarını birlikte keşfedebilmek için yaptığı gibi müzisyenlere kendilerini ifade etme fırsatı vermeli ve müzisyenlerle ve tüm sanatçılarla dayanışma içinde olmalıyız.

Bu özel yıldönümünde, Şubat ayında maalesef aramızdan ayrılan caz efsanesi Chick Corea'nın son dileğini paylaşalım: “Umarım, çalma, yazma ve sergileme dürtüsü hisseden herkes bunları gerçekleştirebilirler. Kendileri için değilse de bizim için. Dünyanın daha fazla sanatçıya ihtiyacı olduğu için değil, bunu yapmak daha eğlenceli olduğu için. "

Bu metin https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000376940_eng adresinden alınarak Türkçeye çevrilmiştir.