UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

Audrey Azoulay’ın Uluslararası Kız Çocukları Günü mesajı

11.10.2018

Bu yıl Uluslararası Kız Çocukları Günü, eğitim yoluyla kız çocuklarının güçlendirilmesine odaklanmaktadır. Kız çocuklarının eğitimi temel haktır, aynı zamanda kalkınmanın güçlü kaldıracıdır.

Kız çocuklarının eğimi zamanımızın iki önemli sorunun kesişimidir: eğitim ve toplumsal cinsiyet eşitliği. Ortak bilinç; tüm kız çocukları için kaliteli eğitim hakkının gerçek olmasının sağlanmasını arttıracaktır.

Geçtiğimiz ay Arjantin’de düzenlenen ve eğitime adanan ilk G-20 toplantısının yanı sıra, bir hafta önce New York’ta gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yüksek düzeyli siyasi bağlılığın güçlü sinyalleri görülmüştür. Kız Çocuklarının Eğitimi için Yüksek Düzeyli bir Platform kurma girişimi, bu yeni küresel farkındalığın bir işareti olmaktadır.

Zorluklar hala çok fazladır. Dünya çapında, bugün, 130 milyondan fazla okul çağındaki kız çocuğu okul dışındadır. Ayrıca, önümüzdeki on yılda işgücü piyasasına girecek olan 600 milyon ergen kız çocuğunun %90’ından fazlası gelişmekte olan ülkelerde yaşamaktadır ve ücretsiz iş, istismar ve sömürünün daha yaygın olduğu kayıt dışı ekonomide çalışacaktır.

Bu nedenle, 2030 Gündemi bağlamında Birleşmiş Milletlerin öncü kuruluşu olan UNESCO, kız çocuklarının 12 yıllık temel eğitimden ücretsiz olarak yararlanabilmesi için uluslararası toplumla birlikte çalışmaktadır. Devletlerin toplumsal cinsiyet eşitliği, sağlık ve cinsellik ile ilgili konuları okul müfredatına almasını sağlamayı taahhüt eder; böylece, kız çocuklarının özgürlüğünü engelleyen ve entelektüel oluşumu ile sosyal ve profesyonel entegrasyonuna engel oluşturan sosyal alışkanlıkları bıraktırmayı amaçlar.

Değişen iş dünyasına kız çocuklarının entegrasyonu, özellikle çok az temsil edildiği bilim ve teknoloji kariyerlerine daha iyi erişimi sağlamaktadır.

Kız çocuklarının ihtiyaç duydukları özgüvenleri kazanmalarına yardımcı olan ve cinsiyet eşitsizliklerini azaltacak olan yenilikçi öğretimi teşvik etmek amacıyla 2015 yılında Çin Hükümeti’nin desteğiyle UNESCO Kız Çocukları ve Kadın Eğitimi Ödülü başlatılmıştır. Bu yıl, yoksul köylerde kız çocukların eğitimini desteklemek için Misr El Kheir Vakfına (Mısır) ve Jamaika’da hamile gençler ve genç annelere desteği sürdürmek ve eğitimlerine devm etmeleri amacıyla onlara ikinci şans tanımak için Jamaika Kadın Merkezi Vakfına (Jamaika) ödül verildi.

Bu girişimler bize ilham vermelidir. Kız çocuklarının eğitimi önceliklerimizden biri olmalıdır; çünkü dünyamızın barış ve refahı büyük ölçüde buna bağlıdır.