UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO Venedik Ofisi Tarafından Düzenlenen Avrupa'da Belirlenmiş Alanlardaki Ziyaretçi Merkezleri 3. Bölgesel Çalıştayı

27.5.2021

UNESCO Venedik Ofisi, 29 Eylül-2 Ekim 2021 tarihleri arasında İtalya’da fiziki katılım ile düzenlenecek olan Avrupa'da Belirlenmiş Alanlardaki Ziyaretçi Merkezleri 3. Bölgesel Çalıştayı için açık çağrıya çıktığını duyurmuştur. Bahse konu çalıştayın, Avrupa'daki Dünya Mirası Alanlarında, Biyosfer Rezervlerinde ve Küresel Jeoparklarda yer alan ziyaretçi merkezlerinde görev alan profesyonellere (yöneticiler veya diğer ilgili personel) yönelik olup ziyaretçi merkezlerinin rolüne odaklanacağı belirtilmektedir.

 

Başvuru çağrısı kapsamında, çalıştaya katılımın ücretsiz olacağı bildirilmektedir. Başvurular değerlendirilirken başvuru sahiplerinin uygunluğuna, başvurunun eksiksizliğine, başvuru dosyasının kalitesi ve alaka düzeyine, farklı UNESCO unvanlarının, kültürel ve doğal alanların dengeli temsiline, cinsiyet dengesine ve coğrafi dağılıma dikkat edileceği bildirilmektedir. Çalıştay kapsamında kriterleri sağlayan 25 başvuru seçilecektir. Başvuru çağrısı daha geniş Avrupa bölgesine açıkken, katılımcıların seçiminde öncelik, UNESCO Avrupa Bilim ve Kültür Bölgesel Bürosu'nun coğrafi kapsamı altındaki ülkelerde bulunan sahalarda çalışan başvuru sahiplerine verilecektir, Türkiye de bu ülkeler arasında yer almaktadır. Başvuru sahipleri, fon mevcudiyetine bağlı olarak UNESCO Avrupa Bilim ve Kültür Bölgesel Ofisinden seyahat masrafları için destek talep edebilirler.

 

Çalıştaya başvurmak için son tarih 31 Mayıs 2021 olarak belirlenmiş olup bu tarihe kadar çevrim içi başvuru formunun doldurulması; ilgili ziyaretçi merkezi veya alan başkanlığından aday için hazırlanan bir referans mektubunun ve adayın CV’sinin İngilizce dilinde hazırlanarak z.ye@unesco.org (Ms. Zhi Ye) adresine gönderilmesi gerekmektedir. Başvuru hakkındaki detaylara ve başvuru formuna https://en.unesco.org/news/call-applications-3rd-regional-workshop-europe-visitor-centres-unesco-designated-sites-deadline adresinden ulaşılabilmektedir.