UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO Genç Gözler İpek Yolu’nda Fotoğraf Yarışması 2021 Başvuruları

25.6.2021

 ‘Genç Gözler İpek Yolu’nda Fotoğraf Yarışması’ İpek Yolu ortak kültürel mirasını teşvik eden bir eğitim girişimi olarak UNESCO İpek Yolu Projesi, UNESCO Gençlik Programı ve Uluslararası Kültürlerin Yakınlaşması On Yılı kapsamında düzenlenmektedir.

26 yaş altı gençlere yönelik yarışma 14-17 ve 18-25 yaş aralığı olmak üzere iki kategoriden oluşmaktadır. Yarışma gençlerin özellikle İpek Yolu ortak kültürel mirası farkındalığı ve bilgi birikimini arttırmayı ve söz konusu ortak mirasa ilişkin yaratıcılıklarını ve bireyselliklerini ifade eden fotoğraflar çekmesini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Jüri sonuçlarına göre her iki kategoriden de dereceye giren üç kişi profesyonel kamerayla ödüllendirileceklerdir. Ayrıca dereceye giren yarışmacıların gerçekleştirilecek ödül törenine (pandemi şartlarına bağlı olarak) katılımları sağlanacaktır.

Bu sene yarışmaya gönderilecek fotoğraflar İpek Yolu ortak mirasını iki tema üzerinden sergilemelidir:

  1. Tekstil/Dokuma ve Giyim
  2. Pandemi Döneminde, Tekstil/Dokuma ve Giyim alanı da dahil olmak üzere, Kültürlerarası Değişimler

Fotoğrafların değerlendirilmesi, tanınmış uzmanlardan oluşan uluslararası bir jüri tarafından gerçekleştirilecektir.

Yarışmanın ruhunu en iyi temsil eden elli fotoğraf çeşitli ülkelerde gezici sergilerde sergilenecektir. Ayrıca bu fotoğraflar, basılı görüntülerin profesyonel olarak ciltlenmiş bir koleksiyonunda da yer alacaklardır.

Son başvuru tarihi: 24 Ağustos 2021

Detaylı bilgi için https://unescosilkroadphotocontest.org adresini ziyaret edebilir, sorularınızı  silkroadsphotocontest@unesco.org adresine iletebilirsiniz.