UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

Yaratıcı Dayanıklılık – Bilimde Kadınlardan Sanat Sergisi Başvuruları Başladı!

14.7.2021

UNESCO Cinsiyet Eşitliği ve Bilim Sektörleri aracılığıyla, bilim kadınlarının COVID-19 salgınına karşı tepki ve mücadele konusundaki sanatsal çalışmalarını sergilemek amacıyla "Yaratıcı Dayanıklılık – Bilimde Kadınlardan Sanat" başlıklı bir sanal sergi başlatılacaktır.

Başvurular sağlık, araştırma, mimarlık, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında çalışan bilim kadınlarına yöneliktir. Tablo, fotoğraf, heykel, poster gibi dijital veya fiziksel her türlü sanat eseriyle başvuru yapmak mümkündür. Sanatın dijital olmayan bir formatta olması durumunda, sanat eserinin fotoğrafları başvurunun bir parçası olarak gönderilebilecektir.

Her sanat eseri, boyutu 10 MB'ı geçmemek üzere, JPG formatında düşük çözünürlüklü bir resim olarak gönderilmelidir. Eserin seçilmesi durumunda, eserin yüksek çözünürlüklü hâli talep edilecektir. Sergiye en fazla beş eserle başvuruda bulunulabilmektedir.

Başvurular UNESCO liderliğindeki uluslararası uzmanlardan oluşan bir heyet tarafından incelenecektir. Kısa listeye kalan adaylar, çalışmalarının yüksek çözünürlüklü görüntülerini göndermeye davet edilecek ve kendilerine sanat eserlerini, ilhamlarını ve yaratımlarını daha iyi sunma fırsatı verilecek bir dizi mülakata tabi tutulacaklardır. Seçilen sanatçılardan bir telif hakkı izin formu imzalamaları istenecektir. 20 finalistin eserleri, 'Yaratıcı Dayanıklılık - Bilimde Kadınlardan Sanat' sergisinin parçası olmak üzere seçilecektir. Seçilen sanatçılarla Ağustos 2021'in sonunda iletişime geçilecektir. Nihai sonuçlar Eylül ortasına kadar bildirilecektir.

Sergiye son başvuru tarihi 9 Ağustos 2021’dir.

Başvurular yandaki linkten yapılabilmektedir: https://www.creativeresilience-unesco.org/application

Ayrıntılı bilgi için: https://www.creativeresilience-unesco.org/