UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

Uluslararası Kız Çocukları Günü 2021 - Dijital Nesil. Bizim Neslimiz: COVID-19 Çağında Öğrenme

7.10.2021

Uluslararası Kız Çocukları Günü kapsamında 11 Ekim 2021 Pazartesi Günü 14.30 – 16.30 (GM+3) saatleri arasında “Dijital Nesil. Bizim Neslimiz: COVID-19 Çağında Öğrenme” başlıklı etkinlik çevrim içi olarak düzenlenecektir.

Düzenlenecek olan etkinliğe kayıt olmak için Tıklayınız.

UNESCO ile birlikte Plan International ve Fransa Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen bu etkinlik, 2021 Uluslararası Kız Çocukları Günü’nü kutlamaktadır. Bu yılın teması “Dijital Nesil” olarak belirlenmiştir. Bizim Neslimiz, COVID-19 küresel salgın sırasında öğrenmenin sürekliliğini sağlamak için birçok ülkenin yüksek teknolojili eğitime yönelmesiyle meydana gelen derin dönüşümlerin ve cinsiyete dayalı dijital uçurum nedeniyle kızların erkeklerden daha büyük oranda dijital öğrenme fırsatlarını kaçırıyor olmasının ne anlama geldiğinin farkındadır.

Gençleri merkeze alarak ön plana çıkaran bu etkinlik kapsamında, cinsiyete dayalı dijital erişim ve beceri boşluklarının nasıl kapatılacağı; potansiyellerinin hem çevrim içi hem de çevrim dışı ortamda en üst düzeye çıkararak güvenli bir şekilde nasıl desteklenebileceği; kızların ve kadınların eğitimini, liderliğini ve cinsiyet eşitliğini geliştirmek amacıyla teknolojinin gücünden nasıl yararlanılacağı ve kızların güçlenmesini ne şekilde sağlanabileceği araştırılmaktadır.

Etkinlik sırasında; UNESCO’nun Küresel Eğitim Koalisyonundaki çalışmaları kapsamında oluşturulan Gender Flagship, Population Council tarafından toparlanan son verilerle geliştirilen ve COVID-19 sürecinde okulların kapatılmasının cinsiyet üzerindeki etkisine ilişkin oluşturulan UNESCO araştırmasının yanı sıra, Plan International’ın çevrim içi öğrenmeye odaklanan 2021 Dünya Kız Çocuklarının Durumu Raporu ile birlikte yeni araştırmalar yayınlayacaktır.


Bu yazı; https://events.unesco.org/event?id=555349315&lang=1033 adresinde yer alan metinden faydalanılarak Türkçeleştirilmiştir.