UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO Direktörü Audrey Azoulay’in Uluslararası İslam Sanatları Günü’ne Dair Mesajı

19.11.2021

Uluslararası İslam Sanatları Günü'nde, Akdeniz havzasından Hint Okyanusu'na kadar uzanan, üç kıtaya yayılan ve 14 yüzyıla yayılan olağanüstü bir sanatsal ödülü kutlamaktayız.

İslam sanatı sürekli olarak yeniden gözden geçirilmekte ve yeniden keşfedilmektedir. İslam sanatı, maneviyatla birlikte dünyayı belirli bir anlama ve yorumlama biçimleriyle ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. Kaligrafiden seramiğe, halıdan metal işçiliğine kadar hem sayfalara hem de binalara hayat veren sayısız yönünü keşfederken hayretler içinde kalınmaktadır.

İslam sanatının çeşitliliği, zaman ve coğrafya içindeki çeşitliliği de yansıtmaktadır. Aynı zamanda, geçmişte gerçekleşen ve günümüzde de yer almaya devam eden farklı kültürler, farklı gelenekler ve farklı tekniklerle verimli karşılaşmalara dayanmaktadır.

İslami olanlar da dâhil olmak üzere tüm dünya medeniyetlerine saldıran yıkıcı aşırılıkçı ideolojilerin olduğu bir zamanda, UNESCO en büyük hükümlerinden birine işaret etmek istemektedir: Kültür, hem geçmişinin zenginliğine hem de geçmişine sahip olduğu inancına bugünün canlılığıyla anlaşılmayı, bilinmeyi ve onurlandırılmayı hak etmektedir.

Bu nedenle, UNESCO, 2021 Uluslararası İslam Sanatları Günü'nde sizleri, seçkin sanat eserleri ve sanatçıları keşfetmeye davet etmektedir. Örneğin, UNESCO’nun yaklaşık 40 yıldır genişletmekte olduğu İslam Kültürünün Farklı Yönleri’ni inceleyerek bunu yapmanın barışa ve insanlık için karşılıklı anlayışa somut olarak katkıda bulunacağını ummaktadır.

Bu yazı https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000379831_eng?posInSet=2&queryId=N-22a92b6e-eb8a-4115-9711-91f7f2955a6c adresinde yer alan metinden faydalanılarak Türkçeleştirilmiştir.