UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

2022 Dünya Mirası Gönüllüleri Kampanyası Kapsamında Proje Çağrısı

2.2.2022

UNESCO Dünya Mirası Merkezi, 2022 Dünya Mirası Gönüllüleri (WHV) Kampanyası kapsamında, “Dünya Mirasına Yönelik Dayanıklılık ve Yeniden Harekete Geçirme” başlığı altındaki proje çağrısını duyurmaktadır.

Toplumsal gelişimin Dünya Mirasının korunmasıyla birlikte yürütülmesinin öneminin vurgulandığı küresel salgın sonrasında, Dünya Mirası Gönüllülerinin (WHV), Dünya Mirasına yönelik çaba ve eylemlerini harekete geçirmesi amacıyla gençlerin ve toplulukların katılımını desteklemesi konusundaki çabaları paha biçilemez. Bu yılki Kampanya aynı zamanda 2022’deki UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşmesi’nin kabul edilişinin 50. Yıl Dönümünü kutlanması vesilesiyle ayrı bir önem teşkil etmektedir.

 

Nasıl Başvurulur?

  • Dünya Mirası Gönüllülerinin (WHV) girişiminin devam eden bu çabalarını dikkate alarak, bu çağrı ile kurum ve kuruluşların Haziran ve Aralık 2022 tarihleri arasında uygulanacak projeleriyle birlikte 2022 Dünya Mirası Gönüllüleri Kampanyasına başvurmaları beklenmektedir.
  • Dünya Mirası taahhüdünü güçlendirmek ve gençleri Dünya Mirasının korunmasına dâhil etmek isteyen tüm gençlik kuruluşlarının, STK’ların, kurumların ve kamu yetkililerinin açık çağrıya başvurması beklenmektedir.
  • Seçim kriterleri ve zaman çizelgesi hakkında daha fazla bilgi için Proje Çağrısı belgesine bakabilirsiniz.
  • WHV Girişimi aracılığıyla Dünya Mirasının korunması, muhafazası ve tanıtımına yönelik taahhüdünüzü dâhil etmek ve/veya yenilemek için UNESCO Genel Merkezi tarafından ilana çıkılan açık çağrıya başvuruda bulunmak için başvuru formunu doldurabilirsiniz.
  • Başvurular en geç 21 Şubat 2022 tarihi ve saat 02.00’a (GMT+3) kadar gönderilebilecektir.

 

WHV Girişimi nedir?

WHV Girişimi, gençleri somut eylemlerde bulunmaya ve Dünya Mirası alanlarının korunması, muhafaza edilmesi ve tanıtılmasında aktif rol oynamaya teşvik etmek için 2008 yılında başlatılmıştır. Gençlik örgütleri veya kurumları tarafından, Dünya Mirası alanlarının korunma durumu için birlikte çalışan çok sayıda paydaş ve ortakla iş birliği içinde düzenlenen eylem kamplarından oluşmaktadır. Girişim, ortak kültürel ve doğal mirasımızın korunması için uygulamalı bilinçlendirme faaliyetleri yoluyla ulusal ve uluslararası gönüllüleri harekete geçirmektedir.

UNESCO Dünya Mirası Eğitim Programı çerçevesinde, Girişim, Uluslararası Gönüllü Hizmet Koordinasyon Komitesi (CCIVS) ile iş birliği içinde 2008 yılında başlatılmıştır. Bugün, Girişimin küresel koordinasyonu; Afrika, Arap Devletleri, Avrupa ve Kuzey Amerika ile Latin Amerika ve Karayipler için bölgesel koordinasyon CCIVS tarafından sağlanmakta, Asya ve Pasifik için ise Better World/Uluslararası Çalışma Kampı Organizasyonu tarafından üstlenilmektedir.

Detaylı bilgiye https://whc.unesco.org/en/news/2397 adresinde ulaşabilirsiniz.