UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO Yerbilimleri Film ve Video Festivali – Earth Futures Festival

16.2.2022

"Earth Futures Festival, iklim değişikliği, doğal kaynaklarımızın yönetimi, daha temiz enerjiye geçişler, doğal afetlerden kaynaklanan risklerin azaltılması ve sürdürülebilir şehirlerin inşa edilmesi gibi en acil küresel sorunlarımızla mücadelede yerbilimlerinin oynadığı önemli role vurgu yapan uluslararası bir film ve video etkinliğidir. 

Festival, Uluslararası Jeolojik Bilimler Birliği'nin (IUGS) 60. yılı kutlamaları ve UNESCO Yerbilimleri ve Jeoparklar departmanı ile iş birliği içinde, IGCP (International Geoscience Programme - Uluslararası  Yerbilimleri Programı)  Projesi 685: "Sürdürülebilir Kalkınma için Jeoloji" tarafından düzenlenmektedir.

Eylül ve Ekim 2022'de Paris'teki UNESCO Genel Merkezi'nde ve Sidney ile New York'taki mekanlarda gerçekleşecek olan etkinlik, gösterimlere ve ödül etkinliklerine ev sahipliği yapacaktır.

Yerbilimleri, sanat ve bilim iletişimi alanlarındaki profesyoneller, öğrenciler ve topluluk dernekleri ile öğrenciler ve yerli halklar, festivale video formatında eserler sunmaya teşvik edimektedirler.

Finale kalan eserler festival süresince sergilenecektir.

Eserler, uzun metrajlı belgeseller, kısa video parçaları, sözlü hikayeler, görsel ve müzikal performanslar şeklinde olabilir. 

Bu yılın temaları şu şekilde belirlenmiştir:

    • Dinamik Dünya
    • Geleceğin Dünyası
    • İnsan Bağlantıları

Festival hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz tanıtım videosunu izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=WJGXwfCNaxU

Çalışmanızı verilen bağlantı aracılığıyla iletebilirsiniz: https://www.earthfuturesfestival.com/