UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

Kültürel Çeşitlilik Uluslararası Fonu (IFCD) Başvuru Çağrısı

1.4.2022

KÜLTÜREL ÇEŞİTLİLİK ULUSLARARASI FONU (IFCD)

13. BAŞVURU ÇAĞRISI

Uluslararası Kültürel Çeşitlilik Fonu (IFCD) UNESCO 2005 Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesinin 18. Maddesi gereğince kurulmuş bir fondur. Fonun amacı 2005 Sözleşmesine taraf olan gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilir kültür politikaları geliştirme, araştırma ve uygulama yapan projelere destek olmaktır.

Türkiye, 2 Şubat 2018 itibariyle UNESCO Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi (2005) Sözleşmesine resmen Taraf olması sebebiyle, Kültürel Çeşitlilik Uluslararası Fonu’na (IFCD) bu yıl Türkiye’den beşinci defa başvurular alınacaktır.

           

Son Başvuru Tarihi

 • 2022 Dönemi için son başvuru tarihi 15 Haziran 2022’dir. 
 1. Kimler Başvurabilir?
 • 2005 Sözleşmesine Taraf gelişmekte olan ülkelerde kamu kurum ve kuruluşları
 • Sivil Toplum Kuruluşları
 • 2005 Sözleşmesine Taraf gelişmekte olan ülkelerde faaliyet gösteren Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları
 • Fona bireysel başvuru alınmamaktadır. 
 1. Başvuruya açık proje alanları
 • Görsel-işitsel/sinema, tasarım, medya sanatları, müzik, sahne sanatları, yayıncılık ve görsel sanatlar.
 • UNESCO’nun 2005 Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi sözleşmesi faaliyet alanları dışında kalan ve diğer UNESCO kültür sözleşmeleri alanına giren projeler Fon kapsamında değerlendirilememektedir.
 1. Proje Uygulama Dönemi
 • Proje uygulama dönemi 12 ila 24 ay arasıdır. Projelerin en erken Nisan 2023 tarihinde uygulanmaya başlaması gerekmektedir.
 1. Fon Tutarı
 • Fondan yararlanmak için en fazla 100.000 Amerikan Doları talep edilebilmektedir. 
 1. Başvuru Dili
 • Başvuru dosyası ve diğer gerekli belgeler İngilizce veya Fransızca dilinde doldurulması gerekmektedir.  
 1. Sonuçlar
 • 15 Haziran 2022 tarihine kadar yapılan başvurular, UNESCO Genel Merkezi tarafından Millî Komisyonumuza iletilecek ve Millî Komisyonumuzun ön değerlendirmesini müteakiben UNESCO Genel Merkezi tarafından değerlendirmeye alınacaktır. Teknik incelemeler ve UNESCO Genel Merkezinin değerlendirmelerinin sonuçları Ocak 2023’de IFCD’nin internet sitesinden duyurulacak, nihai karar 2005 Sözleşmesi Hükûmetlerarası Komitesinin 7-10 Şubat 2023 tarihlerinde UNESCO Genel Merkezinde gerçekleştirilecek 16. Olağan  toplantısında paylaşılacaktır. Devamında fondan yararlanacak kurum ve kuruluşlarla UNESCO Genel Merkezi tarafından iletişime geçilecektir.

Detaylı bilgi için: webmaster@unesco.org.tr  adresine e-posta gönderebilir veya https://en.unesco.org/creativity/ifcd adresini inceleyebilirsiniz.

Başvuru adresi: https://en.unesco.org/creativity/ifcd/apply