UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO, 2022 İpek Yolları Gençlik Araştırma Hibesi Çağrısında Bulunuyor

6.4.2022

UNESCO, 2022 İpek Yolu Gençlik Araştırma Hibesi’ne başvurmak için 35 yaş altındaki gençlere çağrıda bulunmaktadır. Yapılan çağrı kapsamında, İpek Yolları’nın sahip olduğu ortak mirasın daha fazla araştırılması için genç araştırmacıları harekete geçirmeyi amaçlamaktadır. Her bir araştırma projesi başına 10.000 ABD Doları tutarında toplamda 12 araştırma bursu verilecektir.
2022 İpek Yolu Gençlik Araştırma Hibesi’ne başvurmak için son tarih 31 Mayıs 2022’dir.

Araştırmanın, aşağıda yer alan belirli konuları içermesi gerekmektedir. Bu konular:
•    İpek Yolları boyunca geliştirilen ortak miras ve çoğul kimlikler,
•    İpek Yolları’nın sahip olduğu iç çeşitlilik,
•    İpek Yolları’nın çağdaş toplumlarda oluşturabileceği yaratıcılık, kültürlerarası diyalog, sosyal uyum, bölgesel ve uluslararası iş birliği,
•    Nihayetinde sürdürülebilir barış ve kalkınma.

UNESCO İpek Yolları Gençlik Araştırma Hibesi ilk olarak 2021 yılında başlatılmıştır ve UNESCO Sosyal ve Beşeri Bilimler Sektörü’nün bir parçası olan “İpek Yolları ve MOST (Sosyal Dönüşüm Yönetimi) Programları” kapsamında, UNESCO Çin Halk Cumhuriyeti Millî Komisyonu’nun desteğiyle düzenlenmiştir.

Kimler hibe için başvurabilir?
Başvuru sırasında 35 yaşında veya daha genç olan lisansüstü araştırmacılar hibe için başvuruda bulunabilirler. Önerilen araştırma, bireysel bir araştırmacı tarafından yürütülebilir veya bir grup araştırmasının veya ortak bir projenin parçası olabilir. 

İpek Yolları araştırması hangi alanlar için uygundur?
Belirli bir bölge veya zaman dilimi ile sınırlı olmayan birden fazla disiplini bünyesinde barındıran ve çok boyutlu teklifler de dâhil olmak üzere çok çeşitli araştırma alanları için uygundur. Önerilen araştırma, İpek Yolları ortak mirasıyla ilişkili bir veya birkaç temayı kapsayabilir, ancak bunlarla sınırlı olma zorunluluğu da yoktur: 
•    Bilim, Teknoloji ve Geleneksel Bilgi
•    Din ve Maneviyat
•    Dil ve Edebiyat
•    Sanat ve Müzik
•    Geleneksel Sporlar ve Oyunlar
•    Ekonomi ve Ticaret
•    İpek Yollarının Mirası ve Güncel Konular

Araştırma önerinizi nasıl sunabilirsiniz?
Başvuru sahiplerinin araştırma projelerini, yöntemlerini, beklenen sonuçlarını ve mevcut burslara katkısını detaylandıran şablonu indirip tamamlayarak araştırma tekliflerini sunmaları gerekmektedir. 
Adaylık başvuruları İngilizce hazırlanarak silkroadsgrant@unesco.org adresine iletilmelidir.

Son başvuru tarihi ne zaman?
Araştırma tekliflerinin sunulması için son tarih 31 Mayıs 2022’dir. Gönderilen araştırma önerileri, tanınmış uluslararası akademisyenlerden oluşan bilimsel jüri heyeti tarafından değerlendirilecektir. Hibe almaya hak kazananların listesi 2022 Eylül ayı sonunda açıklanacaktır.

Başvuru Rehberi
Başvuru sahibi uygunluk kriterleri, uygun araştırma konuları ve değerlendirme süreci ile ilgili ayrıntıları içeren kapsamlı hibe rehberi için tıklayınız.

Ayrıca bakınız:
https://en.unesco.org/silkroad/content/winners-unesco-silk-roads-youth-research-grant-2021 
https://www.unesco.org/en/social-human-sciences 
 Bu yazı için https://en.unesco.org/silkroad/content/unesco-calls-proposals-2022-silk-roads-youth-research-grant adresinde yer alan metinden faydalanılmış, yazının Türkçe çevirisi yapılmıştır.