UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO Venedik Ofisi Tarafından Dünya Mirası Varlıklarında Yorumlayıcı Planlama Üzerine Düzenlenen 2. Bölgesel Eğitim Programı Başvuru Çağrısı

16.5.2022

UNESCO Venedik Ofisi, üç aşamalı olarak planlanan Dünya Mirası Varlıklarında Yorumlayıcı Planlama Üzerine Düzenlenen 2. Bölgesel Eğitim Programı için açık çağrıya çıktığını duyurmuştur. Bahse konu eğitim programının, Avrupa'daki Dünya Mirası Alanlarında ve ziyaretçi merkezlerinde görev alan profesyonellere, yöneticilere veya diğer ilgili uzmanlara yönelik olduğu kültürel mirasın korunmasına ve yönetimine odaklanacağı belirtilmektedir.

 

Aşama 1:    Dünya Mirası bağlamında mirasın yorumlanması üzerine uzaktan eğitim / Haziran-Eylül 2022

 

Aşama 2:    Yorumlayıcı planlama üzerine yüz yüze 1 haftalık saha çalışması / Eylül 2022

 

Aşama 3:    Final teslimleri üzerinde çalışma / Eylül-Ekim 2022

 

Başvuru çağrısı kapsamında, konaklama giderlerinin UNESCO Venedik Ofisi tarafından karşılanacağı bildirilmektedir. Başvurular değerlendirilirken başvuru sahiplerinin uygunluğuna, başvurunun eksiksizliğine, başvuru dosyasının kalitesi ve alaka düzeyine, farklı ülkelerden başvuracak adayların dengeli temsiline, cinsiyet dengesine ve coğrafi dağılıma dikkat edileceği bildirilmektedir. Eğitim programı kapsamında kriterleri sağlayan 25 katılımcı seçilecektir. Başvuru çağrısı daha geniş Avrupa bölgesine açıkken, katılımcıların seçiminde öncelik, UNESCO Venedik Ofisi’nin coğrafi kapsamı altındaki ülkelerde bulunan sahalarda çalışan başvuru sahiplerine verileceği, Türkiye’nin de bu ülkeler arasında yer aldığı belirtilmektedir. Başvuru sahipleri, fon mevcudiyetine bağlı olarak UNESCO Venedik Ofisinden seyahat masrafları için destek talep edebilirler.

 

Eğitim programına başvurmak için son tarih 18 Mayıs 2022 olarak belirlenmiş olup bu tarihe kadar çevrim içi başvuru formunun doldurulması ve adayın CV’sinin İngilizce dilinde hazırlanarak z.ye@unesco.org (Ms. Zhi Ye) adresine gönderilmesi gerekmektedir. Başvuru hakkındaki detaylara ve başvuru formuna https://en.unesco.org/news/call-applications-2nd-regional-course-interpretive-planning-world-heritage-properties-europe-wh adresinden ulaşılabilmektedir.