UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay’in Dünya Zeytin Ağacı Günü’ne Dair Mesajı

25.11.2022

Bugün Dünya Zeytin Ağacı Günü’nü ve bu simgeleşmiş ağacın yaklaşık 5.000 yıldır somutlaştırdığı barış, bilgelik ve umut değerlerini kutluyoruz.

Akdeniz iklimine sahip bölgelerde binlerce yıl boyunca yetiştirilen zeytin ağacı, uzayı ve zamanı aşmaktadır. Bronz Çağı’ndan bu yana zeytin ağaçları yetişerek meyvelerini toplamızı, preslememizi ve çeşitli kullanım alanlarıyla zeytinyağı hazırlamamızı sağlamışlardır: Benzersiz lezzetiyle birlikte bahşettiği yemeklerden, yüzyıllar boyunca aydınlatma, dini ve spor uygulamalarıyla sağlık hizmetlerine kadar kullanılmaktadır.

Dolayısıyla zeytin ağacı, binlerce yıldır insanlığa eşlik eden, insanlığın amaçlarını somutlaştıran evrensel bir ağaçtır; çünkü efsanevi uzun ömürlülüğü ve küllerinden doğma yeteneği ile anın kısa görüş mesafesinin ötesine ulaşır: Bir zeytin ağacı dikmek ve meyvesini yemek insanlık zincirine katılmaktır.

Şüphesiz ki bu nedenlerden dolayı zeytin ağacı, en azından antik çağlardan beri, barışın evrensel bir sembolü olmuştur.

Söz konusu sembol bugün bize eşlik etmeye devam etmektedir: kuruluşundan bu yana dalları Birleşmiş Milletler bayrağını süslemekle kalmamış, aynı zamanda bağlılığımızın ve varoluşumuzun kalıcı bir hatırlatıcısı olarak Paris’teki Genel Merkezimizin Hoşgörü Meydanı’nda bir zeytin ağacı büyümektedir.

26 Kasım Dünya Zeytin Ağacı Günü, bu ağacın sembolize ettiği ve onu tehdit eden küresel ısınmanın sonuçlarından korumaya teşvik etmesi içindir. Bu nedenle, 26 Kasım günü, her yıl zeytin ağacının sembolize ettiği her şey için seferber olmamızın bir vesilesidir: zorunlu açıklık ve değiş tokuş ihtiyacı, insanlar ve doğa arasındaki uyum amacı ve özellikle küresel ısınmanın sonuçları ve biyoçeşitliliğin kaybı nedeniyle tehdit altında olan kırılgan bir miras olması nedeniyle, varisleri olduğumuz kadar geleceğe aktaran mirasçıları da olduğumuz bu ağaç için harekete geçmek.

Dolayısıyla, bu uluslararası gün, ortak miraslarımıza ve en derin değerlerimize olan bağlılığımızı göstermemiz için bir fırsattır.

Bu yazı için https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000383770_eng?posInSet=3&queryId=N-288f44b7-5153-43fe-9dc0-ea7ea16c307e adresinde yer alan metinden faydalanılmış, yazının Türkçe çevirisi yapılmıştır.