UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Dördüncü Büyük Buluşması 17-18 Kasım 2018 Tarihinde Gerçekleştirildi

18.11.2018

 UTMK Genel Kurul Başkanı ve Millî Eğitim Bakanı Sayın Prof. Dr. Ziya SELÇUK’un onurlandırdığı Dördüncü Büyük Buluşmaya UTMK Genel Kurul Üyeleri, Yönetim Kurulu Üyeleri, İhtisas Komiteleri Üyeleri, UNESCO Millî Komisyonlar Ağı Koordinatörü,  Üniversitelerimizin UNESCO Kürsü Temsilcileri, Akademisyenler, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, Özel Kuruluş Temsilcileri, Basın Temsilcileri, UNESCO konularında çalışan uzmanlarla birlikte 200’e yakın katılımcı yer almıştır.

Dördüncü Büyük Buluşmanın Açılış Konuşmaları UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, UNESCO nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Sayın Büyükelçi Altay CENGİZER, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Haluk DURSUN ve Millî Eğitim Bakanı Sayın Prof. Dr. Ziya SELÇUK tarafından yapılmış ve açılış konuşmalarının ardından Tanini Trio Grubu Müzik Dinletisi gerçekleştirmiştir.

Müzik Dinletisinin ardından UNESCO Millî Komisyonlar Ağı Koordinatörü Sayın Emiko de MARMIER-MURAI, “UNESCO’nun Milli Komisyonlara Bakış Açısı” konulu sunumunu gerçekleştirmiştir. Ardından, Sayın OĞUZ, “Kuruluşunun 70. Yılında UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ve Büyük Buluşmalar” başlıklı sunumunu yapmış; sonrasında UNESCO’nun eğitim, doğa bilimleri, sosyal ve beşerî bilimler, kültür, bilgi ve iletişim sektörlerine ilişkin sunumlar ile Yürütme Kurulu sunumu gerçekleştirilmiştir.

Öğleden sonra, “Göbekli Tepe, Afrodisyas, Piri Reis Haritası, Atebetü’l-Hakayık, Kutadgu Bilig, Divanü Lügati’t-Türk” adlı altı ayrı salonda eş zamanlı “Bulma Toplantısı” gerçekleştirilmiş ve hazırlanan sorular çerçevesinde değerlendirmeler yapılmıştır.

Akşam yemeğinden sonra ilgili paydaşların katılımıyla “UNESCO Kürsüleri/UNITWIN Ağları İstişare Toplantısı”, “UNESCO’ya akredite Sivil Toplum Kuruluşları İstişare Toplantısı” ve “Öğrenen Şehirler ve Yaratıcı Şehirler Ağı İstişare Toplantısı” gerçekleştirilmiştir.

Toplantının ikinci günü, Bulma Toplantısı sonuçları Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un moderatörlüğünde; Bulma Toplantısı moderatörleri Büyükelçi Altay CENGİZER, Doç. Dr. M. Akif KİREÇCİ,  Prof. Dr. Deniz BAYRAKDAR, Prof. Dr. Nizamettin KAZANCI, Prof. Dr. Hasan BACANLI ve Dr. Öğr. Üyesi Murat ÇAĞLAYAN tarafından açıklanmış ve tüm katılımcılarla genel değerlendirme yapılarak toplantı sona ermiştir.

 


Fotoğraf Galerisi için Tıklayınız


Toplantı Programı için Tıklayınız


Başkanlık Sunumu için Tıklayınız


Toplantının katılımcı listesi için Tıklayınız.