UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay’in Uluslararası Nevruz Günü’ne Dair Mesajı

21.3.2023

Nauryz, Navruz, Nawrouz, Nevruz, Nooruz, Novruz, Nowrouz, Nowruz baharın gelişini kutlayan bu kutlama, geleneklerde olduğu kadar adlarıyla da zengindir. Adı ne olursa olsun, bu ortak şenlik 3.000 yılı aşkın bir süredir farklı ülkelerden ve bölgelerden toplulukları bir araya getirmektedir.

Batı, Orta ve Güney Asya, Güneydoğu Avrupa ve başka yerlerdeki milyonlarca insan her yıl bu etkinliği kutlamaktadır. “Yeni Gün” anlamına gelen Nevruz, yeni başlangıçların sembolü, yeniden doğuş mesajıdır. Ama aynı zamanda farklı kültürlerden insanları bir araya getirmekte, böylece bu insanlar ortak değerlerini ve büyük amaçlarını takdir etmektedirler.

Nevruz bu yönüyle geçmiş ile gelecek arasında bir köprüdür. Nesilden nesile aktarılarak devamlılık duygusunu somutlaştırır ve aidiyet duygularını güçlendirmektedir. Nevruz, 3000 yıl sonra bile şarkılar, danslar, halka açık törenler, geleneksel oyunlar ve harika yemeklerle birlikteyaşayan mirasın gelişen bir örneğidir. Böylelikle Nevruz, bağlantı kurmanın önemi, karşılıklı saygıyı teşvik etme, doğa ile uyumlu yaşama ve insanların zihninde dayanışma ve barışı teşvik etme gibi UNESCO’nun pek çok değerini yansıtmaktadır. Nevruz, kültürel çeşitliliğe ve uyuma sağladığı katkıdan dolayı 2016 yılında UNESCO tarafından insanlığın somut olmayan kültürel mirasının bir parçası olarak kabul edilmiştir.

Kriz zamanlarında, Nevruz gibi moral verici kutlamalara her zamankinden daha fazla ihtiyacımız vardır.

Nevruz’un bağlanma, dayanışma, topluluk, umut ve aynı zamanda dayanışma ruhu, İranlı şair Saadi’nin ünlü Beni Adem’inde çok güzel bir şekilde tasvir edilmiştir: “Bütün erkekler ve kadınlar birbirleri için tek bir vücudun uzuvlarıdır. Böylelikle, bu hayatta birbirimizin yaralarını paylaştığımızda, hepimizin acısını sanki kendi acımızmış gibi yaşıyoruz.”

Eşi benzeri görülmemiş bir salgından çıkan, yeni savaşlar ve her zamankinden daha acil sorunlarla alt üst olan bir dünyada Nevruz, bir yenilenme mesajı taşımaktadır.

Bugün hepimiz yarın için barış, dayanışma ve neşe vaat eden Nevruz’dan ilham alalım.

 

Bu yazı https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000384780?posInSet=21&queryId=N-6bad750b-fa88-4104-9a9d-4eb091840c6e adresinde yer alan metinden faydalanılmış, yazının Türkçe çevirisi yapılmıştır.