UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay’in Uluslararası Caz Günü’ne Dair Mesajı

28.4.2023

Nisan 1923’te Joe “King” Oliver ve Creole Jazz Grubu, trompet ve kornet kullanımının cazın geleceğini şekillendirecek etkili bir plak yayınlamıştır. Kral Oliver’ın öğrencilerinden biri olan efsanevi müzisyen ve aynı zamanda öğretmen olan Louis Armstrong ilk kez yer almıştır.

Bu kayıt aktarımla ilgili olması nedeniyle Uluslararası Caz Günü’nü yansıtmaktadır. Bu sebeple caz sanatının ve ruhunun aktarımı bu yılki kutlamaların odak noktasını oluşturmaktadır.

Bu nedenle UNESCO, Herbie Hancock Caz Enstitüsü ile ortaklaşa planladığı 150’den fazla ülkede yüzlerce etkinlik ve konserin yanı sıra birçok ustalık sınıfı konferansla Uluslararası Caz Günü’nü kutlamak için dünyanın dört bir yanından insanları bir araya getirmektedir.

Ayrıca UNESCO olarak bu Uluslararası Gün’de sanatsal özgürlük, müzikal keşif, enstrümanlar, insanlar ve kültürler arasındaki etkileşim bakımından caz müziğin değerleri de kutlanmaktadır. Çünkü caz müzik müzisyenlerin etkileşimi ve doğaçlamanın büyüsü aracılığıyla insanlara birbirini dinlediğinde çeşitliliğin sonsuz bir zenginlik kaynağı olduğunu öğretmektedir.

Bu barış mesajı, Mart ayında vefat eden ünlü Amerikalı saksafoncu Wayne Shorter da dâhil olmak üzere birçok caz sanatçısını ırkçılığa ve adaletsizliğe karşı durmaya iten bir mesajdır. Çünkü Wayne Shorter’ın da söylediği gibi: “Müzik cesaret ve korkusuzluğa ilham verir.”

Bu nedenle UNESCO, caz müziğinin yanı sıra her türlü sanat ve kültürü korumak ve onları toplumlarımızın kalbine yerleştirmek için çalışmaktadır. Bu sebeple, Eylül 2022’deki MONDIACULT 2022 Konferansında 150 UNESCO Üye Devleti kültürü “küresel bir kamu malı” olarak ilan etmiş ve daha fazla kültürel ve sanatsal çeşitlilik için güçlü politikalar taahhüt ederek önemli bir adım atmıştır.

O yüzden bugün, Ella Fitzgerald’dan Manu Dibango’ya, yüzyılı aşkın bir süredir cazı tanımlayan kurucuların ve müzisyenlerin caz müzik aracılığı ile ilettiği evrensel barış ve insanlık mesajı dünya çapında yankı uyandıran dehasına saygılarımızı sunmaktayız.

 

 

 

Bu yazı için https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000385202?posInSet=3&queryId=N-d627abb8-c511-43db-96e7-4f27f4c34394 adresinde yer alan metinden faydalanılmış, yazının Türkçe çevirisi yapılmıştır.