UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO Kalinga Bilimin Kitleselleştirilmesi Ödülü Başvuru İlanı

14.7.2023

Ödül Hakkında

UNESCO Kalinga Bilimin Kitleselleştirilmesi Ödülü, 1951 yılında Hindistan'daki Kalinga Vakfı'nın Kurucusu ve Başkanı Bijoyanand Patnaik'in bağışıyla oluşturulan UNESCO'nun en eski ödülüdür.

Amaç

Kalinga Ödülü, bilim veya teknolojinin kitleselleşmesine önemli bir katkıda bulunan, bilim ve teknolojinin halk için yorumlanmasına yardımcı olan ve bilim ile toplum arasındaki uçurumun kapatılmasına destek olan bir kişi, kurum, sivil toplum kuruluşu (STK) veya başka bir kuruluşun katkısını ödüllendirmektedir. Bilimin kitleselleştirilmesi, her türlü medya iletişimini içerebilir.

Kişinin/kurumun/STK'nın bilim, teknoloji ve genel araştırmanın kamu refahının iyileştirilmesi, ulusların kültürel mirasının zenginleştirilmesi ve mevcut küresel zorlukların çözümündeki rolü konusunda bilgili olması beklenmektedir.

Bağışçılar

UNESCO Kalinga Bilimin Kitleselleştirilmesi Ödülü iki yılda bir verilmektedir.

Ödül, Kalinga Vakfı Vakfı, Orissa Eyaleti Hükümeti ve Hindistan Hükümeti (Bilim ve Teknoloji Bakanlığı) tarafından finanse edilmektedir.

Ödül

Ödül, 40.000 ABD Doları tutarında bir çek, bir ödül sertifikası ve UNESCO-Albert Einstein gümüş madalyasından oluşmaktadır. Ödül sahibi ayrıca Hindistan Hükümeti (Bilim ve Teknoloji Bakanlığı) tarafından tesis edilen ve bir sertifika ile 5.000 ABD Doları tutarında nakit ödülden oluşan Kalinga Kürsüsü'ne de sahip olacaktır.

Ödül sahibi, bilim insanları ve bilim iletişimcileri ile etkileşimde bulunmak üzere iki ila dört haftalık bir tur için Hindistan'a seyahat etmeye davet edilecektir (seyahat ve konaklama Hindistan Hükümeti tarafından sağlanacaktır).

Ödül sahibine Hindistan'daki yaşamı ve kültürü, Hindistan'daki araştırma ve eğitim kurumlarını ve Hindistan'ın sanayi ve ekonomisinin gelişimini tanıması için uygun olanaklar sağlanacaktır. Ödül sahibi ayrıca Hindistan üniversitelerini ziyaret etmeye ve başta Hindistan Bilim Kongresi Derneği olmak üzere Hindistan'daki bilimsel toplulukların toplantılarına katılmaya davet edilecektir.

Hindistan'da bulunduğu süre zarfında ödül sahibinden İngilizce konferanslar vermesi ve bilim ve teknolojideki son gelişmelerin yanı sıra modern bilimin sosyal, kültürel ve eğitim alanındaki etkilerini sunmak üzere toplantılara katılması istenecektir.

Aday Profili

  • Adaylar, bilimin popülerleşmesine önemli bir katkıda bulunmuş olmalıdır. Ödül bireylere, kurumlara, diğer kuruluşlara veya sivil toplum örgütlerine verilebilir;
  • Başvuru sahiplerinin bilim diplomasına sahip olması gerekmez;
  • Bu ödül araştırmayı ödüllendirmez;
  • Bu ödül, örgün öğretimi (okulda/üniversitede) veya örgün eğitim sektörü için müfredat geliştirmeyi ödüllendirmez;
  • Ödüllendirilen bir çalışma iki veya üç kişi tarafından üretilmişse, ödül bu kişilere ortaklaşa verilecektir. Ödül üçten fazla kişi tarafından paylaşılamaz.

Başvuru çağrısı

2023 başvuru çağrısı şu anda açıktır.

Son başvuru tarihi 30 Temmuz 2023 (CEST - Paris saatiyle gece yarısı) olarak belirtilmiştir ancak ödüle kendi kendini aday gösterme kabul edilmemekte, adaylıkların Millî Komisyon desteği ve aracılığıyla iletilmesi gerekmektedir. Bu sebeple Millî Komisyonumuzun başvuruları inceleyip karar verebilmesi için başvuruların istenen tüm evrak ve bilgilerle birlikte, en geç 20 Temmuz 2023 23.59’a (GMT+3) kadar iletilmesi gerekmektedir. Bu tarihten sonra iletilen başvurular kabul edilmeyecek ve değerlendirilmeyecektir.

Ayrıntılı bilgi için https://www.unesco.org/en/prizes/popularization-science?hub=67581 adresini ziyaret ediniz.