UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay’in Dünya Zeytin Ağacı Günü’ne Dair Mesajı

8.12.2023

Bugün Dünya Zeytin Ağacı Günü’nü ve yaklaşık 5.000 yıldır bu simge haline gelmiş ağacın temsil ettiği barış, bilgelik ve umut değerlerini kutlamaktayız.

Akdeniz iklimine sahip bölgelerde binlerce yıldır yetiştirilen zeytin ağacı, zaman ve mekân sınırı tanımamaktadır. Bronz Çağı’ndan bu yana zeytin ağaçları, meyvelerini hasat edebilmemiz, sıkabilmemiz ve eşsiz lezzetiyle tatlandırdığı yiyeceklerden sağlık hizmetlerine ve yüzyıllar boyunca aydınlatma, dini uygulamalar ve spora kadar çok çeşitli kullanım alanlarına sahip zeytinyağı elde edebilmemiz için yetiştirilmektedir.

Bu nedenle zeytin ağacı, binlerce yıldır insanlığa eşlik eden evrensel bir ağaçtır ve ağacın efsanevi uzun ömürlülüğü ve küllerinden yeniden doğma yeteneği, anın kısa görüşlülüğünün ötesine ulaşmasını sağlar. Çünkü bir zeytin ağacı dikmek ve meyvesini yemek, insanlık zincirine katılmaktır.

Kuşkusuz bu nedenlerden ötürü zeytin ağacı antik çağlardan beri evrensel bir barış sembolü olmuştur.

Bu sembol bugün de bize eşlik etmeye devam etmektedir. Dalları kuruluşundan bu yana Birleşmiş Milletler bayrağını süslemekle kalmadı, aynı zamanda Paris’teki UNESCO Genel Merkezinin Hoşgörü Meydanı’nda, bağlılığımızın ve varoluş nedenimizin daimi bir hatırlatıcısı olarak bir zeytin ağacı büyümektedir.

Bu ağacın sembolize ettiği her şey ve onu tehdit eden küresel ısınmanın sonuçlarından korumaya teşvik etmek için 26 Kasım Dünya Zeytin Ağacı Günü olarak kutlanmaktadır.

Bu nedenle her 26 Kasım, açıklık ve değişim için zorunlu ihtiyaç ve halklar arasında ve doğayla uyum ideali gibi ağacın sembolize ettiği her şey için seferber olmamız için bir fırsattır. Bizler varisleri olduğumuz kadar mirasçıları da olduğumuz bu ağaç için de seferber olmalıyız çünkü zeytin ağacı özellikle küresel ısınmanın sonuçları ve biyolojik çeşitliliğin kaybı nedeniyle tehdit altında olan kırılgan bir mirastır.

Dolayısıyla bu uluslararası gün, hem bu ortak mirasa hem de kendi en derin değerlerimize olan bağlılığımızı göstermemiz için bir fırsattır.

Bu yazı için https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000387618_eng?posInSet=6&queryId=N-55a1d53c-fd75-4436-b7b7-02e09d930a24 adresinde yer alan metinden faydalanılmış, yazının Türkçe çevirisi yapılmıştır.