UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

Temel Bilimler Alanında UNESCO–Rusya Mendeleev Uluslararası Ödülü 2024 Yılı Başvuruları

11.3.2024

Temel Bilimler Alanında UNESCO–Rusya Mendeleev Uluslararası Ödülü, temel bilimler olarak tanımlanan kimya, fizik, biyoloji ve matematik dallarında çalışmalar yapan araştırmacıları teşvik etmeyi, bilimsel ilerlemeyi, bu kapsamda yapılan çalışmaların yaygınlaşmasını,  bilimsel değerler konusunda farkındalığın artırılmasını amaçlamaktadır.

Bu doğrultuda, toplumların dönüşümü için temel bilimler alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla tanınan, temel bilimler alanında bilimsel eğitimin geliştirilmesi ve uluslararası iş birliği kapsamında çalışmalar yapan iki adaya ödül verilecektir.

Başvuru koşullarında herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamakla birlikte, adayların jüri tarafından değerlendirmesi sırasında bilim kadınları öncelikli olarak teşvik edilecektir. Jüri değerlendirmeleri sonucunda seçilecek olan adaylara altın madalya ve diplomanın yanı sıra, her birine 250.000 ABD doları tutarında ödül verilecektir.

Adaylık başvuruları üye devletlerin hükûmetleri tarafından UNESCO Millî Komisyonlarıyla istişare edilerek, UNESCO ile resmî ortaklıkları sürdüren ve ödül kapsamındaki alanlarda aktif olan sivil toplum kuruluşları, UNESCO Kürsüleri, Kategori 2 Merkezleri, uluslararası bilimsel kuruluşlar ve üniversiteler tarafından sunulabilmektedir. Bireysel başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Ödüllere ilişkin adaylık başvuruları https://en.unesco.org/stem/basic-sciences-prize/apply internet sayfasında yer alan formata uygun bir şekilde yapılmalıdır. Son başvuru tarihi 7 Nisan 2024 olup, başvurular internet üzerinden yapılacaktır.

Temel Bilimler Alanında UNESCO–Rusya Mendeleev Uluslararası Ödülü başvuru formu, amaçları, seçim kriterleri ve başvuru sürecine ilişkin daha detaylı bilgiye aşağıdaki linklerden erişim mümkündür.

 


Başvuru Formu için Tıklayınız.


İngilizce Başvuru Kriterleri için Tıklayınız.


Fransızca Başvuru Kriterleri için Tıklayınız.