UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

“UNESCO Perspektifinden Türk Dünyasının Tarihi ve Kültürel Mirasının Araştırılması ve Korunması Konferansı” 14-15 Mart 2024 tarihleri arasında Bakü’de düzenlenmiştir.

20.3.2024

Uluslararası Türk Akademisi tarafından UNESCO Türkiye Millî Komisyonu, UNESCO Azerbaycan Millî Komisyonu, Türk Kültür ve Miras Vakfı, ADA Üniversitesi ve TİKA iş birliğinde 14-15 Mart 2024 tarihleri arasında Bakü’de “UNESCO Perspektifinden Türk Dünyasının Tarihi ve Kültürel Mirasının Araştırılması ve Korunması Konferansı” düzenlenmiştir.

 

Konferans kapsamında Türk Dünyası devletlerinin UNESCO Millî Komisyonları, kültür bakanlıklarına bağlı kültürel miras daireleri, diğer ulusal kurumlar temsilcileri ve uzmanlar bir araya gelerek bilgi paylaşımının kolaylaştırılması, zorlukların ele alınması ve acil müdahale çalışmaları da dâhil olmak üzere Türk Dünyası’nın kültürel mirasının incelenmesi ve korunması için stratejiler değerlendirmiştir. UNESCO’nun çalışma alanları, ilke ve standartlarına uygun olarak, yerel topluluklar ve Türk Dünyası için değer taşıyan tarihi ve kültürel miras alanlarının korunması, tanıtımı, yönetimi ve daha etkin kullanımı konusunda katılımcılar arasında işbirliğini teşvik eden görüşler paylaşılmıştır. Konferans sırasında UNESCO 2024-2025 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri kapsamında 2024 yılı için ülkemizin önerisi ve Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’ın desteğiyle kabul edilen “Divanu Lügati’t Türk’ün 950. Yıl Dönümü” doğrultusunda bir lansman düzenlenmiştir.

 

İlgili konferansa Millî Komisyonu temsilen UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, UTMK Yönetim Kurulu Üyesi ve Somut Kültürel Miras İhtisas Komitesi Başkanı Prof. Dr. Nevra ERTÜRK GÜNGÖR, UTMK Genel Sekreter V. Selenay YAKICI ve Kültür Sektörü Koordinatörü Cansu TÜRK katılmıştır. Türkiye heyetinde ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı BE Prof. Dr. Derya ÖRS, Türk Tarih Kurumu Başkanı Yüksel ÖZGEN, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Osman Mert, Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Muzaffer ŞEKER, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Selim TERZİ, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdür Yardımcısı Serkan Emir ERKMEN, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Gaziantep Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı Müdürü Ayşe Ebru ÇORBACI, TİKA Bakü Koordinatörü Hayrettin ÖZÇELİK ve TİKA Ortadoğu ve Afrika Dairesi Başkanlığı uzmanı Fatma GERÇEKCİOĞLU yer alarak toplantıya katkı sunmuşlardır.

 

Toplantı programına ulaşmak için Tıklayınız.


first img first img first img first img first img first img