UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay’in Uluslararası Nevruz Günü’ne Dair Mesajı

21.3.2024

Nauryz, Navruz, Nawrouz, Nevruz, Nooruz, Novruz, Nowrouz, Nowruz baharın gelişini kutlayan bu kutlama, geleneklerde olduğu kadar adlarıyla da zengindir. Adı ne olursa olsun, bu ortak şenlik 3.000 yılı aşkın bir süredir farklı ülkelerden ve bölgelerden toplulukları bir araya getirmektedir.

Batı, Orta ve Güney Asya, Güneydoğu Avrupa ve başka yerlerdeki milyonlarca insan her yıl bu etkinliği kutlamaktadır. “Yeni Gün” anlamına gelen Nevruz, yeni başlangıçların sembolü, yeniden doğuş mesajıdır. Ama aynı zamanda farklı kültürlerden insanları bir araya getirmekte, böylece bu insanlar ortak değerlerini ve büyük amaçlarını takdir etmektedirler.

Nevruz bu yönüyle geçmiş ile gelecek arasında bir köprüdür. Nesilden nesile aktarılarak devamlılık duygusunu somutlaştırır ve aidiyet duygularını güçlendirmektedir. Nevruz, 3000 yıl sonra bile şarkılar, danslar, halka açık törenler, geleneksel oyunlar ve harika yemeklerle birlikte yaşayan mirasın gelişen bir örneğidir.

Böylelikle Nevruz, bağlantı kurmanın önemi, karşılıklı saygıyı teşvik etme, doğa ile uyumlu yaşama ve insanların zihninde dayanışma ve barışı teşvik etme gibi UNESCO’nun pek çok değerini yansıtmaktadır. Nevruz, kültürel çeşitliliğe ve uyuma sağladığı katkıdan dolayı 2009 yılında UNESCO tarafından insanlığın somut olmayan kültürel mirasının bir parçası olarak kabul edilmiş, 2016 yılında daha fazla ülke bu listeye dâhil olmuştur.

Kriz zamanlarında, Nevruz gibi moral verici kutlamalara her zamankinden daha fazla ihtiyacımız vardır. Nevruz'un ruhu olan umut, direnç ve yenilenme, İranlı şair Ömer Hayyam'ın Rubáiyát'ında güzel bir şekilde yakalanmıştır: “Bir gülün yanağındaki bahar esintisi neşe saçar. Çiçeklerin ötesinde gördüğün yüz mutluluk verir. Geçen kışla ilgili hiçbir söz neşe getiremez; dünden bahsetme, bugün sevin.”

Çatışmalarla ve her zamankinden daha acil sorunlarla altüst olmuş bir dünyada Nevruz bir umut mesajı taşımaktadır. Gelin hepimiz bugün Nevruz'dan ve onun yarın için vaat ettiği barış, dayanışma ve sevinçten ilham alalım.

Bu yazı için https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000388951?posInSet=2&queryId=N-dbe1d0e9-e0f4-43fe-b359-31e7ff17c3d7 adresinde yer alan metinden faydalanılmış, yazının Türkçe çevirisi yapılmıştır.