UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

Audrey AZOULAY’in Uluslararası Engelliler Günü Mesajı

3.12.2018

Uluslararası Engelliler Gününü kutladığımız her yıl, dünya genelinde bir çeşit engelliliğe sahip bir milyardan fazla insana karşı ayrımcılıkla mücadele etmek için birlikte duruyoruz. Bu gün eğitim, bilim, kültür, bilgi ve iletişim aracılığıyla onların katılımı ve güçlendirilmeleri için çalışma hususuna olan bağlılığımızı yenilemek için önemli bir fırsattır.

Sürdürülebilir Kalkınma 2030 gündemi “kimseyi arkada bırakmama” sözü vermektedir – çünkü kalkınma herkes için insan hakları ve temel özgürlüklere dayanmazsa sürdürülebilir olmayacaktır. Daha dirençli toplumlar inşa edebilmek için gayretlerimizin temeline engellilerin haklarını yerleştirmeli ve her bir kadın ve erkeğin kişisel gelişimden faydalanması için bütün fırsatların onlara sunulmasını sağlamalıyız.

Birleşmiş Milletlerin 2006 yılında yürürlüğe koyduğu BM Engellilerin Hakları Sözleşmesini ratifiye eden Üye Devletlerin giderek artan sayısı – toplamda 177 ülke var – engellilik hususuna yaklaşımımızda bir değişim olduğunu göstermektedir. Ancak engelliler hala ayrımcılık, şiddet, önyargı ve dışlanmayla karşılaşmaya devam etmektedir.

Engellilerin yaşadığı ileri boyutlardaki kırılganlığı ele almak üzere toplumun bütün alanlarındaki yenilikçi çözümlere acilen ihtiyaç duyulmaktadır. Engellileri karar verme ve politika süreçlerine entegre etmeliyiz. Bunu da çoğulcu, açık, katılımcı ve bilgi temelli bir dünya inşa etmek için engellilerin siyasi, sosyal ve kültürel hayata katılımlarını teşvik ederek yapabiliriz. Toplumlar böylece gerçekten kapsayıcı olacaktır. 

Eğitim çok önemli bir ilk adımdır. Engelli çocuklar ve ergenlerin okula gitmeme veya ilkokulu bitirmeden okulu bırakma oranları çok daha fazladır. UNESCO, özellikle küresel kaynaklardan Özel İhtiyaçlar ve Kapsayıcı Eğitim için Avrupa Ajansı ortaklığımız aracılığıyla, eğitim ve mesleki eğitimin bütün seviyelerine eşit erişimi sağlamak için Üye Devletlerine destek vermektedir.

Ayrıca, geçen sene benimsenen ve UNESCO’nun dünya genelinde beden eğitimi, bedensel aktivite ve spora kapsayıcı erişimi teşvik etmeyi taahhüt ettiği Kazan Eylem Planını ileriye taşımak için elimizden geleni yapmalıyız.

Yenilikçi dijital çözümler ve kaynak teknolojileri insanlara hayatları üzerinde daha çok kontrol sağladığından, bilgi ve hizmetlere erişimin geliştirilmesi kapsayıcılık için diğer bir vektördür. Özellikle bu sene, teknoloji aracılığı ile engellilerin önündeki engelleri kaldırarak olağanüstü işler yapan bireyler ve kurumlara verilecek olan UNESCO/Emir Jaber alAhmad al-Jaber al-Sabah Engellilerin Dijital Ortamda Güçlendirilmeleri Ödülü bu yüzden önemlidir.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 70. Yıl dönümünü kutladığımız bu sene, insanların, engelliler de dâhil olmak üzere, dahiliyeti, katılımı ve güçlendirilmesi hiç bu kadar önemli olmamıştır. Bu eşit haklar ve haysiyetle, herkes için daha iyi bir gelecek inşa etmekle alakalıdır.

*Bu metin http://unesdoc.unesco.org/images/0026/002662/266275e.pdf  adresinden alınarak Türkçeleştirilmiştir.