UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Doğa Bilimleri İhtisas Komitesi

UNESCO ve L’Oréal Bursları
UNESCO’nun iki küresel önceliğinden biri olan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği kavramının Doğa Bilimleri Sektörü kapsamındaki en güçlü örneklerinden birini UNESCO ve L’Oréal arasındaki işbirliği oluşturmaktadır.

UNESCO ve L’Oréal Vakfı 20 yıldan bu yana, yarının küresel sorunlarının üstesinden gelmeye yönelik çalışmalarıyla bilime katkı sağlayan kadın araştırmacılara destek vermektedir.

UNESCO ve L’Oréal, hızla yeni teknolojilerin gelişmesi, nüfusun yaşlanması ve biyoçeşitliliğin tehdit altında olması gibi küresel sorunlarla karşı karşıya olan kadın araştırmacıların toplumda büyük etkiye sahip olacağı ve geleceğin temellerini atacağına inanmaktadır.

UNESCO’nun “Bilim Kadınları İçin Programı” kapsamında burs/ödül programları aşağıda sunulmaktadır:

1- L’Oréal-UNESCO Bilim Kadınları İçin Ödülleri, her yıl, beş seçkin bilim kadınına araştırmalarıyla topluma olan etkilerinden dolayı verilir.

2- UNESCO- L’Oréal Yükselen Yetenekler Bursu, 2000 yılından beri her yıl doktora yapan veya doktora sonrası 15 gelecek vadeden genç bilim kadınına uluslararası bilimsel işbirlikleri oluşturdukları ve kültürlerarası ağlar geliştirdikleri için verilir.

3- UNESCO Millî Komisyonlarının desteğiyle verilen UNESCO-L’Oréal Ulusal Bursları, dünya çapında bütün ülkelerde Bilim Kadınları İçin programının bir yandan dayanak noktasını oluştururken, diğer yandan kendilerine özgü özellikleri ve özel ihtiyaçlarına saygı duymaktadır.

1998 yılından bu yana L’Oréal-UNESCO Ödülleri, bilimde yaptıkları çalışmalarla büyük gelişmeler sağlayan, 30 ülkeden 97’den fazla bilim kadınına verilmiştir. Bunlardan ikisi daha sonra Nobel Ödülü de kazanmıştır.

Bilim Kadınları İçin Programı kadınların bilimsel kariyerlerini uluslararası, bölgesel ve ulusal burs programları ile küresel ağlar yoluyla teşvik ederek cesaretlendirirken, geleceğin bilimini temsil eden kadınları desteklemeyi hedeflemiştir. Bugüne kadar 112 ülkeden 2720’den fazla kadın araştırmacıya burs sağlamış olan program, uluslararası bilim çevrelerinde bilimsel mükemmeliyet göstergesi haline gelmiştir.

 

L’Oréal Türkiye - UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Ulusal Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları

2003 yılında TÜBA-L’Oréal işbirliğinde başlatılan ulusal burs programı, 2012 yılında UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ve L’Oreal Türkiye arasında UNESCO- L’Oréal Bursları konusunda işbirliği yapmak üzere hazırlanan protokol doğrultusunda 2013 yılından itibaren “Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları” ulusal programı olarak devam ettirilmektedir.

Burs kapsamında Yaşam Bilimleri ve Malzeme Bilimleri alanlarında araştırma yapmakta olan üçer genç kadın araştırmacı bu program çerçevesinde 50.000 TL değerinde birer yıllık burs ile desteklenmektedir. Bursa hak kazanan adaylar, akademik özgeçmişleri ve gerçekleştirmek istedikleri araştırma projesinin önemi, niteliği, bilimsel yeniliği ve bilime yapacağı katkı ölçüt alınarak Yaşam Bilimleri ve Malzeme Bilimleri seçim komitesi tarafından belirlenmektedir.

Burs ilanları başvuru koşullarıyla birlikte her yıl L’Oréal Türkiye ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu resmî internet adreslerinden duyurulurken, aynı zamanda Yükseköğretim Kurulu, Üniversiteler, medya, önceki bursiyerler ve bilim çevrelerince duyurulmaktadır.

2018 yılından itibaren başvurular www.forwomeninscience.com adresinden online yapılmakta olup, detaylı başvuru koşulları, son başvuru tarihi ve diğer bilgiler ilgili linkte sunulmaktadır.

 

L’Oréal-UNESCO Uluslararası Yükselen Yetenekler Bursu

2014 yılında L’Oréal-UNESCO işbirliğinde Uluslararası Yükselen Yetenekler Bursu adıyla yeni bir burs programı oluşturulmuştur. Yükselen Yetenekler Burs Programıyla her yıl 15 bilim kadınına ödül verilmektedir. Ülkemizde bu program kapsamındaki aday UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ve L’Oréal Türkiye işbirliğinde yürütülen ulusal burs programını kazanan adaylar arasından seçilerek, iletilmektedir. 

Ulusal programa başvuran adaylar arasından seçilen Doç. Dr. Bilge DEMİRKÖZ 2017 yılında L’Oréal-UNESCO Uluslararası Yükselen Yetenekler Bursunu almaya hak kazanmıştır. Millî Komisyon tarafından yapılan değerlendirme sonucunda önerilen Yrd. Doç. Dr. Ahu ARSLAN YILDIZ ise 2014 yılında L’Oréal-UNESCO Uluslararası Bilim Kadınları Bursunu kazanmıştır.

UNESCO ve L’Oreal burs programı hakkında ayrıntılı bilgi için Tıklayınız.