UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Komite Etkinlikleri

 13 Şubat Dünya Radyo Günü’nün Nasıl Kutlanacağına Dair On Beş Fikir

1) UNESCO Genel Müdürlüğü’nün Dünya Radyo Günü mesajının kamusal radyolar, özel radyolar ve topluluk radyolarının tümünde yayımlanmasına yardımcı olunuz.

2) Radyo hakkında bir tema belirleyerek radyo programı veya küçük bir kamu hizmeti mesajı hazırlayınız ve 13 Şubat 2012’de gün boyunca tekrarlanarak yayımlanmasını sağlayınız.

3) Radyoda/televizyonda yayınlanmak üzere, radyonun vatandaşların yaşamı ile bağlantısını konu alan, (yayıncılar, karar vericiler, akademisyenler, dernekler gibi ) ilgili kişilerin katıldığı küçük tartışma programları düzenleyiniz.

4) Seyircilerin telefonla katılabildiği radyo programları düzenleyerek dinleyicilerin radyonun kendileri için neden önemli olduğunu anlatabilmelerini veya hatırladıkları önemli radyo anlarını paylaşabilmelerini sağlayınız.

5) Ülkenizdeki radyo sunucularıyla röportaj yapınız ve aynı şekilde, UNESCO’nun bu kişilerden biri ile yaptığı röportajı yayımlayınız.

6) UNESCO’nun önemli anlarını içeren kısa alıntılar koleksiyonunu yayımlayınız.

7) UNESCO’nun Dünya Radyo Günü ilânı duyurusunun, kayıtlarını yayımlayınız.

8) UNESCO’nun yakın zamandaki yayını, “Topluluk Medyasında İyi Uygulamalar” adlı eseri internetten indiriniz, yayımlayınız ve dağıtınız.

9) Radyo programcılığı ve planlaması için hazırlanmış ücretsiz ve açık kaynak yazılım programını (Free and Open software), UNESCO’nun ücretsiz ve açık kaynak yazılım portalı FOSS aracılığıyla yayımlayınız ve dağıtınız.

10) UNESCO’nun Açık Eğitim Platformu’ndan radyo eğitim yazılımını yayımlayınız ve dağıtınız.

- Radio Production on Open Training Platform

11) Yayıncılıkla ilgili ücretsiz materyalleri yayımlayınız ve dağıtınız.

- Publications on Community Media (Topluluk Medyası ile ilgili Yayınlar) - How to get started and keep going: a guide to Community Multimedia Centres (Nasıl başlamalı ve devam etmeli: Topluluk Multimedya Merkezleri Kılavuzu) - Publications related to Broadcasting (Yayımcılıkla ilgili Eserler) - Publications produced or sponsored by UNESCO’s Communication and and Information Sector (Yapımı veya Sponsorluğu UNESCO Bilgi ve İletişim Bölümü Tarafından Üstlenilmiş Yayınlar )

12) “Topluluk Medyası: İyi Uygulama El Kitabı” “Community Media: A Good Practice Handbook” eserinin yayımına başlanmasında UNESCO’ya katılınız.

13) Yerel etkinliklerde ve kutlamalarda ülkenizdeki UNESCO Millî Komisyonu’na katılınız.

- About National Commissions for UNESCO (UNESCO Millî Komisyonları Hakkında)

14) 13 Şubat’ta tüm gazete/radyo/televizyon internet sayfası editörlerinin Dünya Radyo Günü ile ilgili afiş hazırlamalarını/manşet atmalarını teşvik ediniz.

15) Dünya Topluluk Radyoları Yayıncıları Birliği (AMARC) veya topluluk radyolarının yerel kuruluşları ile birlikte Günü kutlayınız.

Ayrıntılı bilgi için Tıklayınız