UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Doğa Bilimleri İhtisas Komitesi

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ve L’Oréal Türkiye “Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları” 2016 Yılı Ödül Töreni Gerçekleştirildi

UNESCO Türkiye Millî Komisyonunun özel sektör temsilcilerinden L’Oréal Türkiye ile yaptığı işbirliği doğrultusunda 2013 yılından beri başarıyla sürdürülen UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ve L’Oréal Türkiye “Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları” 2016 Ödülleri 3 Mayıs 2016 tarihinde İstanbul Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı’nda yapılan Ödül Töreni ile sahiplerine takdim edildi. Akademik danışmanlığı, adaylık başvuruları ve jüri değerlendirme süreci Millî Komisyonumuz tarafından sürdürülen programın Ödül Töreni L’Oréal Türkiye tarafından gerçekleştirildi.

Törenin açılış konuşmaları bölümünde UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, UTMK Yönetim Kurulu Üyesi ve Jüri Başkanı Prof. Dr. Meral ÖZGÜÇ adına Prof. Dr. Kezban ULUBAYRAM, L’Oréal Türkiye Genel Müdürü Claude RUMPLER ve L’Oréal Türkiye Bilim Direktörü Fügen SOYKUT söz alarak, toplumsal cinsiyet eşitliğinin önemi ve bilimsel çalışmalarda kadın araştırmacıların desteklenmesi üzerinde durmuşlardır. Törene bu defa Paris’te bulunan L’Oréal Vakfından da temsilciler katılmıştır.

Açılış konuşmalarının ardından “Başarı Hikâyeleri ile Bilim Kadınları” Paneli gerçekleştirildi. Panelde Türkiye’nin uluslararası alanda başarılarıyla tanınan rol model bilim kadınları kariyerlerini ve başarı öykülerini anlattılar.

Panelin ardından, ödül almaya hak kazanan bursiyerler ve çalışmaları konusundaki videolar izlendi. Bursiyerler konuşmalarında çalışmalarına özellikle katkı sağlayan ailelerinin ve eşlerinin desteğine, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ve L’Oréal Türkiye’ye teşekkür etmişlerdir.

Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları 2016 ödüllerini kazanan bursiyerler Malzeme Bilimleri alanında; Yrd. Doç. Dr. Rezan DEMİR ÇAKAN (Gebze Teknik Üniversitesi), Doç. Dr. Melahat Bilge DEMİRKÖZ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) ve Yrd. Doç. Dr. Mine İNCE OCAKOĞLU (Mersin Üniversitesi), Yaşam Bilimleri alanında; Yrd. Doç. Dr. Fatma Beste KINIKOĞLU EROL (Acıbadem Üniversitesi), Yrd. Doç. Dr. Ayşegül KUTLUAY BAYTAK (Harran Üniversitesi) ve Yrd. Doç. Dr. Özgül Persil ÇETİNKOL (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)’i tebrik eder, bilimsel çalışmalarında başarılar dileriz.